Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya New York Times: Demokrat Parti'de "Biden'ın başkanlık yarışından çekilmesi gerektiği" düşüncesi hakim | Dış Haberler

    Gazeteye konuşan ve isimlerinin yayımlanmasını istemeyen kaynaklar, dün internet üzerinden yapılan toplantıda, Demokratlar arasında "Biden'ın yaşı ve tekrar seçilebilme olasılığına yönelik endişelerin" görüşüldüğünü belirtti.

    Toplantıda bulunan kaynaklar, Demokrat Partili Kongre üyesi Hakeem Jeffries tarafından düzenlenen oturumda, partinin "Beyaz Saray'ı elinde tutma ve Kongre'deki üstünlüğünü korumak" için başkan adayının değişimi konusunda "yaygın bir kanaat" ortaya çıktığını kaydetti.

    Biden'ın "kesinlikle başkanlık yarışından çekilmesi" yönünde kanaat belirtenler arasında ABD Temsilciler Meclisi'nde çeşitli komisyonlara başkanlık yapan üst düzey Demokrat isimlerin de yer aldığını aktaran kaynaklar, bazı Kongre üyelerinin ise Biden'a desteklerini dile getirdiğini ifade etti.

    REKLAM

    Demokrat yetkililer, Biden'a destek vermeye devam edenler arasında da "Başkan'ın yarışı kazanması için daha çok çaba göstermesi gerektiği" düşüncesinin hakim olduğunu belirtti. Ayrıca Jeffries tarafından düzenlenen toplantının dahi, parti içinde yaşanan "panik ortamının" bir göstergesi olduğu ifade edildi.

    "KÖR DEĞİLİM"

    Başkan Biden ise bugün katıldığı toplantıda eleştirilere cevap verdi. "Kör değilim, insanların endişelerini görüyorum" açıklamasını yapan Biden, Demokrat Parti liderleriyle özel bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

    "Trump'ı yenebilecek en iyi kişi olduğumu düşünmeseydim aday olmazdım" diyen Biden, yarış için tam olarak motive ve hazır olduğunu söyledi.

    Biden, şu ifadeleri kullandı:

    "Hiçbir yere gitmiyorum. Trump'a kaybetmedim ve kaybetmek ihtimal dahilinde değil. Demokrat seçmenlerin beni istediğini düşünüyorum. Milyonerlerin ne düşündüğünü umursamıyorum.

    Neyi yapıp neyi yapamayacağımı artık daha fazla tartışmıyorum. Yarıştayım. Demokrat Parti'deki elitler sinirimi bozmaya başladı. Bana 'çekil' çağrısı yapan Demokratlar Kurultay'da bana meydan okusun. Bunun peşini bırakmayacağım. Fransa ekstremizmi reddetti, ABD de reddedecek."

    CANLI YAYIN TARTIŞMASI ELEŞTİRİLERE YOL AÇMIŞTI

    ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Partili Joe Biden ile Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump, 27 Haziran gecesi CNN'deki ilk canlı yayın tartışmasında kozlarını paylaşmıştı.

    81 yaşındaki Biden, ikinci dönem adaylığında yaşı konusunda duyulan kaygıları giderecek performans sergileyememiş, program sonrası yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Demokrat Partili kesimden ve Biden'ı destekleyen bazı medya kuruluşlarından Biden'a "başkanlık seçimlerinden çekilmesi" çağrısı yapılmıştı.

    Biden ise sağlık durumunun eskisi gibi olmadığını kabul ederek Trump'a karşı en iyi alternatifin halen kendisi olduğunu belirtmiş ve yarıştan çekilmeyeceğini açıklamıştı.

    ABD Kongresi Temsilciler Meclisinin Demokrat üyesi Lloyd Doggett, 2 Temmuz'da Joe Biden'a "başkanlık yarışından çekilmesi" çağrısı yaparak, bu çağrıyı yapan ilk Demokrat Partili Kongre üyesi olmuştu.

    *Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ