Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / Reuters

Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn'un, ev hapsinde tutulduğu Tokyo'dan Lübnan'a kaçtığı ortaya çıktı.

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı'nın kurucu CEO'su Ghosn, yaptığı açıklamada, "Japon adalet sistemi tarafından daha fazla esir tutulmamak için artık Lübnan'dayım" dedi.

Ghosn yaptığı açıklamada, "Adaletten kaçmıyorum, adaletsizlikten ve politik zulümden kaçıyorum. Artık medya ile serbestçe iletişim kurabilirim, bunu haftaya yapabilirim" dedi.

2018 yılının sonlarında hakkındaki yolsuzluk suçlamaları ile Tokyo'da tutuklanan Ghosn, ilerleyen günlerde Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı'ndaki görevlerinden azledilmişti.

Ghosn'un Fransa, Brezilya ve Lübnan vatandaşlığı bulunuyor.

Carlos Ghosn'un Lübnan'da bulunduğuna dair yaptığı açıklamalara rağmen, Japon otoriteler devrik CEO'nun ülkeden çıkışına dair ellerinde herhangi bir delil bulunmadığını aktarıyor.

SAHTE KİMLİK KULLANDI

Japon haber ajansı NHK'ın aktardığına göre, 2018'de tutuklandığında pasaportuna el konulan Ghosn'un, sahte kimlik kullanarak özel jet ile Beyrut'a gittiği belirtiliyor.

Öte yandan, Wall Street Journal'ın iddiasına göre ise, eski CEO Lübnan'a kaçış rotasını Türkiye üzerinden çizdi.

Öyle ki, Carlos Ghosn'un Tokyo'da Türkiye aktarmalı Lübnan'a uçtuğu belirtiliyor.

Ghosn'un kaçışında kullandığı özel jetlerin rotalarına bakıldığında, eski CEO'nun Tokyo Osaka'dan İstanbul Atatürk Havalimanı'na, oradan ise Beyrut Refik Hariri Havalimanı'na uçtuğu görülüyor.

ÖZEL JETİNDE TUTUKLANMIŞTI

Carlos Ghosn, 19 Kasım 2018 günü Tokyo Havalimanı'na inen özel jetinde tutuklanmıştı. Mart ayında Japonya'da bugüne kadarki en yüksek kefalet tutarı olan 9 milyon karşılığında serbest kalan Ghosn, bir sonra ise yeniden tutuklanmış ve ev hapsine tutulmaya başlanmıştı.

1996 yılında Renault'a geçen Ghosn, 1999 yılında Renault-Nissan İttifakı'nın kurulmasına öncü olmuştu.

Ghosn, 2000'lerin başında Nissan'ı iflastan kurtararak sektörde ün edinmişti.

FRANSIZ BAKAN: 'GELİŞMEYİ MEDYADAN ÖĞRENDİM'

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fransa Ekonomi Bakanı Agnes Pannier-Runacher, Carlos Ghosn'un Japonya'dan kaçtığını medyadan öğrendiğini ve çok şaşırdığını söyledi.

Hiç kimsenin adaletten üstün olmadığının altını çizen Fransız Bakan, Ghosn'un bir Fransa vatandaşı olarak konsolosluk desteği alacağını bildirdi.

FRANSIZ PASAPORTUNU KULLANDI

Lübnan basınında çıkan haberlerde ise, Carlos Ghosn'un Fransız pasaportu ile Lübnan'a giriş yaptığı aktarıldı.

Lübnanlı yetkililere dayandırılan haberde, Ghosn'un 'uluslararası anlaşmalar' kapsamında Lübnan'a geldiği belirtildi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri