Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Pnömonili hasta ne demek? Pnömoni nedir? Soruları vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Sağlık Bakanı Fahretttin Koca, her gün yayınladığı koronavirüs tablosunda pnömonili hasta sayısına da dikkat çekiyor. İşte pnömoni hakkında detaylar...

PNÖMONİ HASTA NE DEMEK?

Pnömoni, ya da yaygın bilinen adıyla zatürre, akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolmasıdır. Virüsler, bakteriler ve nadir olarak mantar enfeksiyonlarının akciğerlere ulaşmasıyla oluşan zatürre oldukça bulaşıcıdır.

PNÖMONİ NASIL BULAŞIR?


Zatürreye zemin hazırlayan grip ve benzeri viral solunum yolu enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır. Hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi ağız, bardak, mendil, çatal-kaşık, kapı kolu gibi eşyalara temas ve sonrasında ellerin ağıza teması ile de bulaşabilirler.

Hasta kişinin, yaşlılar, hamileler ve çocukların yanına yaklaşmaması çok önemlidir. Toplu taşıma araçları ve kalabalık mekanlar da riski artırır.

Nadir olsa da ağız ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçması, bazı kimyasalların solunması da zatürreye neden olabilir.

Haberi Hazırlayan : Büşra Kamış