Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Genel Sağlık Erkekler yaşınız ilerledikçe prostat kanseri olma riskiniz artıyor
    1

    Prostat kanseri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde erkeklerde ikinci sıklıkta görülüyor. Her yıl kanser tanısı konulan üç erkekten birisi prostat kanseri. Türkiye'de ise prostat kanseri daha az sıklıkla görülüyor.

    2

    Prostat kanserinin risk faktörleri: Prostat kanserinin sebepleri kesin olarak bilinmemekle beraber araştırmalar prostat kanseri gelişme riskini artıran bazı faktörler olduğunu bildiriyor.

    3

    Aile öyküsü: Ailesinde, erkek kardeşinde prostat kanseri olan kişilerde risk çok daha fazladır.

    4

    Yaş: Prostat kanserinin en önemli risk faktörü yaştır. Prostat kanseri 45 yaş altında nadir görülür fakat yaşlandıkça risk yükselir.

    5

    Irk: Prostat kanseri, Afrikalı Amerikalılarda beyazlardan çok daha fazla görülüyor.

    6

    Beslenme tarzı: Ağırlıklı olarak hayvansal yağdan zengin ve et içeren gıdalarla beslenmek prostat kanser riskini artırıyor.

    7

    Prostat kanseri hiçbir belirti göstermeyeceği gibi idrar yapma ile ilgili sorunlar görülür.

    8

    Erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu), spermde veya idrarda kan; sırt, bel, kalça ve uyluk ağrıları ile de kendini gösterebilir.

    9

    Bu belirtiler kanser dışı nedenlere de bağlı olabilir. Ancak bu tarz şikayetler ile karşılaştığınızda mutlaka bir uzmana başvurun.

    10

    Erkeklerde 50 yaşından sonra yılda bir kez uygulanması gereken tarama yöntemleri bulunuyor. Ancak yüksek risk altındaki erkeklerde bu testlerin 40 yaşında yapılması gerekiyor.

    11

    Bu yöntemler sayesinde prostat kanserinin herhangi bir belirtisi ortaya çıkmadan tedavi olabilirsiniz. Böylece erken tanı sayesinde hastalık ilerlemeden tedavi olabilirsiniz.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ