Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İç Hastalıkları Uzmanı Asım et-Temimi, arıların sokarak salgıladığı zehri onlarca hastalığın tedavisinde kullandığını, bu yöntemin yan etkilerinin bulunmadığını belirtti.

Temimi, 20 yıllık tecrübesine 7 aydan bu yana arılarla tedavi yöntemini ekledi. Temimi'nin birçok hastalığa deva olarak kullandığı arılar, Filistinli hastalar için umut ışığı oldu.

Arıdaki zehrin sinirlerin canlanmasını sağladığını, fıtık, sinüzit, kısırlık, hepatit ve göz hastalıklarını bu yöntemle tedavi ettiklerini ifade eden Temimi, "Mesala 18 yıllık evli bir çift, arı tedavisiyle çocuk sahibi oldu" dedi.Batı Şeria'da alternatif tıp alanında bu yöntemi kullanan tek doktor olduğunu söyleyen Temimi, arıyla tedaviyi önce kendisinde denediğini, eklem ağrıları için Ürdün'ün başkenti Amman'da tedavi gördüğünü ve şifa bulduğunu anlattı.

Tedavinin belli bir sürece ihtiyaç duyduğunu ve her hastalık için vücutta özel sokma yerleri belirlediklerini kaydeden Temimi, bazılarının arı sokmasına karşı alerjisi bulunduğunu, o nedenle bu kişilerin vücutlarını tedaviye alıştırmak için aşamalı bir uygulamada bulunduklarını ifade etti.

Hastaları için evinin çatısında arı kovanları bulundurduğunu belirten Temimi, zehri alınan arının daha sonra öldüğünü söyledi.

Disk kayması şikayetiyle doktor Temim'e gelen Osman Sultan, iyileştiğini ancak bağışıklık sistemini güçlendirmek için tedaviyi sürdürdüğünü kaydetti.Sultan, "Temimi, kentteki en eski doktorlardan. Ona güveniriz. Böyle bir tedavi uyguladığını duyunca gidip gelmeye başladım. 18 kez yaptırdığım bu tedavi sonucu fıtık problemimin artık tarihe karıştığını söyleyebilirim" diye konuştu.

Bu yönteme başvurmadan önce doktorların omurgalarının farklı bölgelerinde fıtık teşhisi koyduğunu ve tedavi görmesine rağmen iyileşemediğini belirten Sultan, "Ömür boyu bu ağrıları çekmektense arı sokmasını tercih ederim" dedi.

Arı zehri ve "arı havası (api-air)" yöntemlerinin, solunum yolu şikayetleri ve kas hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı biliniyor.

AA