Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Fit kalmanın yolları
    1

    DEMET DEMİRKIR / HABERTURK.COM
    demetdemirkir@haberturk.com

    Çoğumuz fit kalmanın yollarını araştırır dururuz. Kuşkusuz daha fit ve sağlıklı görünmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki bunun için ne yapıyoruz?

    Belki de birçok insanın 2016 yılından beklentisi fit kalmak olacak. O zaman bu dileğin gerçekleşmesi için sizde bazı önlemler almaya başlamalı ve yaşam tarzınıza yenilikler getirmelisiniz. Peki bu yılı daha sağlıklı ve formda geçirmek için neler yapmalısınız?

    2

    HATALARINIZA KIRMIZI ÇİZGİ ÇEKİN!

    Bundan önceki yıllarda uyguladığınız yanlış beslenme biçimlerine kırmızı bir çizgi çekip, sağlıklı yaşam adına planlanan her şeyi gerçekleştireceğiniz bir yıl olmalı. Öncelikle buna inanmalı ve hiç zaman kaybetmeden an itibariyle bunları hayata geçirmelisiniz.

    3

    Kendinize hemen bir liste yapın. Önceden beslenme adına yaptığınız ve size kilo olarak geri dönen tüm yanlışlıkları yazın ve “bunları bir daha asla yapmayacağım” diye öncelikle kendinize söz verin. En önemlisi kendinize inanın.

    4

    BU YIL MOTTONUZ "NE YERSEN O OLURSUN" OLMALI

    Mottonuz “ne yersem o olurum” olmalıdır. Bu mottoya inanırsanız ve buna göre hareket ederseniz sağlıklı yaşam için ilk adımı başarılı bir şekilde atmış olacaksınız. Fazla yemek yeme ne size ne de iç organlara fayda sağlar. Bu yılı daha hafif ve formda geçirmek, daha önceki yıllarda alınan tüm kilolardan kurtulmak için 2015 yılındaki porsiyonlarınızı küçültmelisiniz.

    5

    ARA ÖĞÜNLERİ SAKIN ATLAMAYIN!

    Bu yıl vazgeçmeyeceğiniz en önemli öğün ara öğünleriniz olmalıdır. Unutmayın, sağlıklı ara öğünler tüketmek sizi zayıflatarak istediğiniz beden ölçülerinde özgüvenle dolaşmanıza yardımcı olacaktır. Ara öğünler arasında en önemlisi, ikindi ara öğünleridir.

    6

    Ne olursa olsun bu ara öğünler atlanmamalıdır. 1 avuç kuru yemiş, 1 meyve ya da çok acıkılmışsa yağsız esmer ekmek ile hazırlanmış bir tost tüketilebilir. 2016 yılının sağlıklı geçmesine bu ara öğünler yardımcı olacaktır.

    7

    ÖĞÜNLERİ ATLAMAZSANIZ BU YILI GARANTİ ALTINA ALIRSINIZ

    Ana öğünlere önem vermek sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü sağlamak için oldukça önemlidir. Öğünlerinizi atlamadan yıla başlamanızve devam ettirmeniz bütün yılın iyi gideceğine işarettir.

    8

    Bu yıl en önemli işiniz kendinize; yani vücudunuza iyi bakmak olmalıdır. Her güne başladığınızda kendinizi daha sağlıklı, daha zinde ve daha iyi hissetmek istiyorsanız kahvaltınızı asla atlamayın. Hafif bir öğle yemeği almaya ve mutlaka hafif bir akşam yemeği yemeğe özen gösterin.

    9

    “BUGÜN YE, YARIN DİKKAT ET!" DÜŞÜNCESİNİ BİR KENARA BIRAKIN

    Genellikle atlanan öğünler sonrası kişide aşırı bir acıkma hali ile “bugün porsiyonlarımı büyüteyim, yarın dikkat ederim” gibi yanlış düşüncelerle hatalı beslenme biçimleri olur.

    10

    Ancak dikkat edilecek “yarın” maalesef hiçbir zaman gelmez ve üst üste gelen yanlış tüketimler sonucu, artan yağ oranı kaçınılmaz hale gelir. Bu durum da zamanla şeker hastalığı gibi pek çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

    11

    GÜNDE 1.5 LİTRE SU FORMUNUZU KORUR!

    Su tüketimi bu yılda dikkat edilecekler kuralların ilk sıralarında yer alıyor. Sağlıklı kalmak ve sağlıkla zayıflamanın en önemli kurallarından biri günde en az 1.5 litreyi bulan su tüketimi gerçekleştirmektir. 2015’te toplam ne kadar su içtiyseniz 2016 yılında bunu iki katına çıkarmaya çalışın.

    12

    Suyun içerisine karıştırılacak hiçbir ürün zayıflamaya ya da metabolizmayı hızlandırmaya fayda sağlamayacaktır. Ancak su içiminizi daha eğlenceli bir hale getirmek adına bunu yapabilirsiniz.

    13

    HAFTADA 3 GÜN YÜRÜYÜN!

    Haftada en az 3 defa hafif tempolu yürüyüşler ve egzersizler yapmak yağların yakılmasına, vücut kaslarının destekli kullanılmasına yardımcı olacaktır.

    14

    Özellikle sporlardan sonra alınan öğünlerin dengeli öğünler olmasına dikkat etmek gerekir. Spor sonrası tatlılar, hamur işleri, kızartma ve kavurmalar yenmemelidir. Özellikle harcanan enerjinin yerine konması ve kaybedilen proteinlerin toparlanması için spor sonrası uygun oranlarda protein ve karbonhidrat alınmalıdır.

    15

    SEBZE VE MEYVE BU YIL EN YAKIN DOSTUNUZ OLSUN

    Mevsiminde tüketebileceğiniz taze sebze ve meyveler bu yıl da en iyi dostunuz olmalıdır. İçerdikleri lifler nedeni ile tokluk hissi veren, zayıflatan ve kilo korumada yardımcı olan bu besinler aynı zamanda pek çok hastalığın oluşmasında da koruyucu rol alırlar.