Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Hollywood yanak nedir?
    1

    Demet DEMİRKIR / HABERTURK.COM

    Üçgen yüzün, kadını daha güzel; erkeği ise daha yakışıklı gösterdiği belirtiliyor. Kadında kaşın yukarda olması, erkekte ise aşağıda olması güzellik ve yakışıklılık göstergesi... Buna Brad Pitt, güzel bir örnek... Brad Pitt'in kaş ve göz arasındaki mesafesi oldukça azdır. Çene kemiğinin ise çıkıntılı ve belirgin olması gerekiyor.

    2

    Güzellik kavramı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak çekicilik Op. Dr. Ufuk Askeroğlu'na göre de; üçgen bir yüzden geçiyor.

    3

    Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, "Üçgen bir yüz gördüğümüz zaman bu kişinin daha güzel ve çekici olduğunu düşünürüz.

    4

    Tombul yanaklı olmak, kişiye sevimlilik katar ama kadınlar genelde seksi ve çekici görünmeyi tercih eder. Bunu sağlamak için de Hollywood yanak yöntemini kullanıyoruz.

    5

    Güzelliğin tanımı artık üçgen yüzle yapılıyor. Hollywood yıldızlarına baktığınız zaman çoğunun üçgen yüzlü olduğunu görürsünüz. Öyle değilse de üçgen yüzlü olmaya çalışırlar.

    6

    Botoks yaptırarak, çenedeki kası zayıflatarak ve bichecktomy adı da verilen Hollywood yanak yöntemiyle yanak içi yağlar alınarak üçgen bir yüz oluşturulur. Bu yöntem eskiden beri kullanılan bir yöntem."

    7

    Hollywood yanak hakkında merak edilenleri anlatan Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, işlem nasıl yapılır? Kimler için uygundur? Hangi ünlülerde bu işlem var? sorularının yanıtlarını da HABERTURK.COM okuyucuları için verdi.

    8

    Hollywood yanak nedir, bahseder misiniz?

    Kadınlarda ve erkeklerde tam çene kemiğinin üzerindeki yağ dokusunu çıkartıp orada bir çöküntü oluşturulur. Makyajda kontür ile oluşturulmaya çalışılan o çöküntüyü biz ameliyatla yapıyoruz.

    9

    Kişinin eğer elmacık kemikleri de belirgin değilse, o bölge dolgu ile desteklendiği zaman istenilen sonuca ulaşılmış oluyor.

    10

    Bazılarında sadece yanaktaki yağı alarak üçgen bir yüz elde edilebilirken, bazen de yanaktan yağ alıp elmacık kemiği bölgesine de dolgu yapıyoruz.

    11

    Hollywood yanakta bir yaş sınırı var mı?

    Hollywood yanak genelde genç kişilere yapılır. İleri yaştaki kişilere germe ameliyatları tavsiye edilir. Ama herhangi bir yaş sınırı yok. Hollywood yanak 20'li yaşlarda da 30'lu yaşlarda da yapılabilir, kişiye göre değişir.

    12

    Bazı kişiler 40 yaşındadır ama 35 gösterir o zaman da bu yöntemi kullanabiliriz. 50'li yaşlarda ise pek tercih edilmemeli. 50'li yaşlarda yavaş yavaş yüz germe ameliyatları ya da askı yöntemleri tercih edilmeli.

    13

    Hollywood yanak operasyonunun geri dönüşümü var mı? Kişi memnun kalmazsa ne yapılıyor?

    Yanaktaki yağ yastıkçıkları kiloya bağlı olarak ortaya çıkmaz. O nedenle yanaklardaki yağlar alınınca bunun geri dönüşü olmaz. Kişiye yağ enjeksiyonu yapılabilir. Hastanın karın bölgesinden yağ alınır ve yanaktaki o bölge doldurulur. Ama bu yöntemden memnun kalmayan kişi pek olmaz.

    14

    Yöntem hakkında bilgi verir misiniz?

    İşlem yapılırken lokal anestezi de genel anestezi de tercih edilebilir. Hastanın tercihine göre değişir. Lokal anestezi yapılacaksa küçük bir iğne yapılıyor ve ağız içindeki bölge uyuşturuluyor.

    15

    Ağız içerisinde yaklaşık bir santimlik bir kesi oluşturuluyor ve yanağın her iki tarafından da yağ çıkarılıyor. Yanaktan çıkarılacak yağ oranını cerrahın tecrübesi belirliyor. Eriyen ipliklerle de bir tane dikiş atılıyor. Dikişler bir hafta içerisinde kendi kendine eriyor. Kişinin dikiş aldırmasına gerek kalmıyor.

    16

    İki gün boyunca çok hafif bir ödem oluyor. Hatta dışarıdan bakıldığında anlaşılmıyor, sadece ameliyatı olan kişi anlayabiliyor. Ağrı olmuyor ama çok hafif bir hassasiyet oluyor.

    17

    Hasta bir gün sonra işe dönebilir. Dikişlerin steril olması açısından işlem yapılan hastanın iki gün boyunca gargara yapması gerekiyor, ağzını temiz tutması gerekiyor. Yapılması gereken başka bir şey yok. Herhangi bir komplikasyonu ise yok.

    18

    Yüz son haline ne zaman tam olarak kavuşabilir?

    Altı hafta içerisinde yüz oturmaya başlıyor.