Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Salçadan geriye kalanı kurutup 300 liraya satıyor - İş-Yaşam Haberleri
    1

    Balıkesirli iş adamı Halil Efe, salça fabrikalarından aldığı kırmızı biber atığını kurutup tonunu 300 liradan hayvan yetiştiricilerine satıyor.

    2

    Efe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki 10 dönümlük alanda yıllardır salçası yapılan kırmızı biberden geriye kalan atığı kuruttuğunu söyledi.

    3

    Burhaniye ile Çanakkale'nin Yenice ilçesindeki salça fabrikalarından cüzi fiyatlara aldığı atığı boş alana serdiğini dile getiren Efe, "Salçadan geriye kalanlar güneş altında 4-5 gün kurumaya bırakılıyor.

    4

    İşçiler tarafından geniş ağızlı fırçalar vasıtasıyla günde 1-2 kez havalandırılarak daha çabuk kuruması sağlanıyor. Kuruyan biberler daha sonra 50'şer kiloluk çuvallara doldurularak büyük ve küçükbaş hayvan çiftliklerine gönderiliyor." dedi.

    5

    Kırmızı biber atığının kurusunun hayvanlara yedirildiğini ifade eden Efe, şunları kaydetti:

    6

    "Bu biberler kesinlikle acı değil. Salçalık olarak yetiştirilen kapya biberinin atığını kurutuyoruz. Biber fabrikada salçaya işlendikten sonra açığa çıkan atık bizim ham maddemiz.

    7

    Besi çiftliklerine tonunu 300 liradan satıyoruz. Besin değeri açısından zengin. Kırmızı biber atığının kurusu, yemlere karıştırılıyor ve özellikle süt verimine iyi geldiği söyleniyor. Besleyici olması dolayısıyla çiftliklerden iyi talep alıyoruz."

    8

    Efe, yaklaşık 2 aylık sezonlarında bu işten 8-10 kişinin ekmek yediğini sözlerine ekledi.

    9

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ