Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sokağa çıkma yasağı ne zaman, saat kaçta bitecek? sorusu, 30 büyükşehir ve Zonguldak için İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ile birlikte gündemde. İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgede, sokağa çıkma yasağının biteceği zaman ve yasağın kapsamı bulunuyor. Peki Sokağa çıkma cezası ne kadar? İşte 31 ilde sokağa çıkma yasağına dair ayrıntılar...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA BİTECEK?

30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma yasağı 48 saat sürecek. 10 Nisan gece 00.00'da başlayan sokağa çıkma yasağı, Pazar günü gece yarısı saat 00.00'a kadar sürecek.

SOKAĞA ÇIKMA CEZASI NE KADAR?

Korona virüsle mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma yasağı kararına ilişkin denetimler devam ediyor. İstanbul'da, kurallara uymadan trafiğe çıktığı gerekçesiyle 3 bin 182 lira para cezası kesilen bir araç sürücüsü, “Hata yaptık, çıktık ama yapacak bir şey yok” dedi. Adana'da da bir sürücüye, yasağa uymadığı için 392 TL para cezası kesildi. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na göre yasağı delenlere 789 TL ile 3 bin 182 TL arasında para cezası verildiği öğrenildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN İLLER

İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgede sokağa çıkma yasağını şu illeri kapsadığı belirtiliyor:

"10.04.2020 tarihi saat 24:00'den 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında aşağıda belirtilecek istisnalar hariç olmak üzere Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanacaktır"

Haberi Hazırlayan : Fatih Berktaş