Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le görüşmek ve ikili temaslarda bulunmak üzere İsfahan şehrine gelmişti. 

Çavuşoğlu ve Zarif başkanlığında yapılan heyetler arası çalışma toplantısının ardından bakanlar, ikili, bölgesel ve uluslararası konulardaki istişarelerin artırılarak güçlendirilmesi ve bu çerçevede iş birliğinin daha etkin hale getirilmesini hedefleyen İstişareler Planı metnini imzaladı.

Toplantı sonrasında Bakan Çavuşoğlu, Zarif tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İran'ın İsfahan kentinde İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmesinin ardından basına konuştu.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, bölgedeki gerginliğin her geçen gün arttığını vurgulayarak, Körfez'de gemilerle ilgili yaşanan gelişmeler, İran'ın ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesi, yaptırım konusu ve Körfez içindeki diğer gerginliklerin tırmandığı bir dönemde İran'a ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.

ÇAVUŞOĞLU: "SÜRECİ HEM AVRUPALILARLA HEM İRAN'LA DEĞERLENDİRİYORUZ"

Çavuşoğlu, mevkidaşı Zarif ile gündemdeki konuları değerlendirme fırsatı bulduklarını ve yaptırımlar konusunda neler yapılabilir gözden geçirdiklerine değinerek, "ABD'nin nükleer anlaşmadan geçilmesinden sonraki süreci hem Avrupalılarla hem İran'la değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Çavuşoğlu konuşmasında Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen 'Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bir araya geldiklerine değinerek, bu zirvede alınan kararların takibini Zarif ile görüşmesinde yaptıklarını belirtti.

KEK TOPLANTISI YAPILACAK

Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde yakın zamanda Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısının gerçekleşeceğini belirterek, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi ile Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan'ın Türkiye'ye geleceğini duyurdu.

Zarif ile birlikte İstişareler Eylem Planını imzaladıklarını söyleyen Çavuşoğlu, bu planın içinde konsolosluk, bölgesel ve ikili ticari konular da olmak üzere birçok konunun olduğunu ifade etti. Ayrıca, Çavuşoğlu bundan sonraki süreçte dışişleri bakanlarının 6 ayda bir bu istişareler için bir araya geleceğini söyleyerek, diğer zamanlarda bakan yardımcıları, genel müdürler ve yüksek düzeyli memurlar düzeyinde bu istişarelerin sürdürüleceğini belirtti.

Konuşmasında iki ülkenin yer aldığı ikili ve üçlü bölgesel mekanizmalar bulunduğuna değinen Çavuşoğlu "Önümüzdeki süreçte de Irak'la da bu mekanizmaları oluşturmamız lazım. Bu konuda kararlılık var." ifadelerini kullandı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri