Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Elif Akbayrak'ı arama çalışmaları, yoğun sise rağmen AFAD, AKUT, UMKE ve jandarma ekiplerince yürütülüyor. İz takip köpeklerinin de kullanıldığı arama-kurtarma çalışmaları, görgü tanıklarının ifadelerinden yola çıkılarak belirlenenen küçük kızın son görüldüğü alanda yoğunlaştırıldı.


Kayıp kızın babası Tevrat Akbayrak, gözyaşları arasında arama-kurtarma çalışmalarından gelecek iyi bir haber bekliyor. Baba Akbayrak, kızına ait bazı kıyafet ve eşyalarını, iz takip köpeklerine yardımcı olması için arama-kurtarma ekiplerine teslim etti.


"HER İHTİMALİ DEĞERLENDİRİYORUZ"


Bulancak Kaymakamı Ali İkram Tuna da Semen Yaylası´ndaki arama kurtarma çalışmalarını yerinden inceledi, ekiplerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Tüm ekiplerin sahada her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak, arama faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Tuna, küçük kızdan gelecek iyi haberi beklediklerini söyledi.


ELİF'İN ÜVEY ANNESİ: PEŞİMDEN GELİYORDU YOĞUN SİS VARDI


Kayıp Elif Akbayrak´ın üvey annesi Gülcan Akbayrak ise çok üzgün olduklarını belirterek, "Hayvanları almaya gittik, ben geldim o üst yoldan, peşimden geliyordu. Hayvanları ahıra bağladım, Elif eve dönmedi. Sağa sola baktık ama yok. Akşamdan beri arıyoruz. Peşimden geliyordu, yoğun sis vardı. Bir sorunu yoktu, başarılı bir öğrenciydi. Bir psikolojik sorunu yoktu. Umarız sağ salim bulunur" dedi.

"ARAMADIK YER BIRAKMADIK"

Elif´i son görenlerden yayla sakini Nezir Usta da "Akşam annesiyle hayvanları almış yukarıdan doğru geliyorlardı. Eve yakın bir yerde sis ve yoğun duman vardı, orada kayboldu çocuk. Gece elimizde, el fenerleriyle aramadık yer bırakmadık. Tüm oba her yere baktık ama bir sonuç alamadık. Şimdi de güvenlik güçleri ve arama kurtarma ekiplerine çalışmalarımızı devrettik. Aramalar sürüyor" diye konuştu.

"YANINDA KÖPEK VARDI"

Elif Akbayrak´ı yamaçta yanında köpekle beklerken fark edip seslendiğini anlatan Ayşe Temizel ise, "Akşam bahçede çalışıyordum, yanında köpek vardı. Köpek havladı; `Niye havlıyor´ diye baktım, Elif´i gördüm. Korktuğunu sandım. `Korkma kızım, karabaş gel dersen o sana bir şey yapmaz´ dedim. O da bana `Ben köpekten korkmuyorum ki´ dedi. Ben başka bir şey demedim. Geceden beri aradık ama bulamadık. İnşallah iyi haberlerini alırız" şeklinde konuştu.

GİRESUN VALİLİĞİ'NDEN ELİF İÇİN AÇIKLAMA

Giresun Valiliği, yaylada kaybolan kız çocuğunu bulmak için başlatılan çalışmalara ilişkin, 96 personel, 3 iz takip köpeği ile termal cihaz ve vatandaşların da yoğun desteğiyle yürütülen arama çalışmalarında hiçbir iz bulunamadığını bildirdi.

Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, Semen Yaylası'nda 24 Temmuz Cuma günü saat 20.00 sıralarında 11 yaşındaki Elif Akbayrak'ın kaybolduğu ihbarının 22.45'te alındığı belirtildi.

Açıklamada, konuyla ilgili yapılan araştırmada, herhangi bir fiziksel ve bedensel rahatsızlığı bulunmadığı belirtilen Elif Akbayrak'ın mera alanında otlatmak için bulunan büyükbaş hayvanları ahıra geri getirmek için evden ayrıldığı, daha sonradan büyük baş hayvanların eve geri döndüğü ancak Akbayrak'ın eve dönmediğinin tespit edildiği aktarıldı.

En son olay günü saat 18.00-19.00 sularında evine çok yakın bir bölgede kendisinden iki yaş büyük ağabeyi ile birlikte görüldüğü belirtilen Elif Akbayrak'ın, yoğun sisin etkisi altındaki bölgede önce ailesi ve komşuları tarafından arandığı ifade edilen açıklamada, bir sonuç alınamaması üzerine Jandarma 156'ya ihbarda bulunulduğu bilgisi verildi.

Açıklamada, olayın haber alınmasıyla il, ilçe Jandarma ve Jandarma Özel Harekat birlikleriyle, AFAD ve AKUT ekiplerinin seferber edilerek bölgeye yönlendirildiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Hava, yol ve mesafe gibi olumsuz koşullar nedeniyle 25 Temmuz Cumartesi saat 01:00'dan sonra bölgeye ulaşabilen arama personeli gece boyunca arama çalışmalarını yoğun sis ve olumsuz hava şartları altında sürdürmüş ve sabahın ilk ışıklarıyla daha geniş kapsamlı olarak toplam 30 kilometrekarelik alan taranmıştır. Bulancak Jandarma Özel Harekat, Bulancak ve Kovanlık Jandarma, Giresun Jandarma İstihbarat, KOM ve TEM, Fatsa Komando (Çambaşı Ekibi), Bulancak İtfaiyesi ile Giresun, Ordu, Samsun ve Trabzon AFAD ve AKUT ekiplerinden oluşan toplam 96 personel, 3 iz takip köpeği ile termal cihaz ve vatandaşlarımızın da yoğun desteğiyle yürütülen arama çalışmalarında hiçbir iz bulunamamıştır."

"Elif Akbayrak'ın bulunmasına yönelik çalışmalar yoğun sis ve olumsuz hava şartlarına rağmen aralıksız devam etmekte olup, tüm ihtimaller hassas bir şekilde değerlendirilmektedir." ifadesine yer verilen açıklamada, görgü tanıkları veya yerini bilenlerin, tanıyanların, görenlerin 156 Jandarma ihbar hattını aramaları istendi.