Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Habertürk'ten Çetiner Çetin'in verdiği bilgiye göre; Irak ordusu, Musul’la birlikte iki koldan Sincar'a doğru harekete geçti.

Sincar'a bağılı Sunune İlçesi'nde PKK’lı teröristlerin bölgeyi terk ettiği belirtiliyor. Örgütün yerine Irak Ordusu ile PKK’nın eğittiği Sincar savunma güçleri yerleştirildi. Savunma gücünün sayısı bine yakın kişiden oluşuyor.

Ayrıca PKK’lı teröristlerin Sincar ilçesi merkezine geri çekildiği bildiriliyor. Yerlerine Irak ordusunun yerleştirildiği ifade ediliyor. Irak'a bağılı ordu akını bölgeye devam ediyor.

PKK'nın Sincar'ı Irak ordusunun denetimine bırakmak amacıyla terk etmeye başladığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Irak hükümetiyle varılan anlaşmaya göre henüz sadece Sunune’den çekilen terör örgütü PKK Sincar’dan da çekilecek. Ezidilerden oluşan ve PKK’nın eğittiği YBŞ’nin ise Sincar’da kalacağı, Sincar’ın kontrolünün ise Irak ordusuna bırakılacağı bildirildi.

Irak Ordu Sözcüsü Tümgeneral Resul, "Sincar'da PKK'nın çekildiği bölgelerde güçlerimiz konuşlandı." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde yaptığı konuşmada, Irak merkezi yönetimine yönelik olarak, "Halledecekseniz siz halledin, halledemiyorsanız bir gece ansızın Sincar'a gireriz, oradaki PKK'lıları da temizleriz. Eğer dostsak, kardeşsek bize gerekli kolaylığı sağlayacaksanız" ifadelerini kullanmıştı.