Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, istifa kararını açıkladı. Gökçek, 23.5 yıllık icraatlarını anlatarak başladığı konuşmasında "Ben bir dava adamıyım. Benim davamda nefse uymak yoktur" diyerek istifasını "Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine uyarak görevi bırakıyorum" sözleriyle açıkladı. 

Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü toplantısında meclis üyelerine yaptığı veda konuşmasında, 23,5 yıldır sürdürdüğü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki çalışmaları aktardı. Gökçek, bu konuda AK Parti iktidarlarının ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hakkının inkar edilemeyeceğini söyledi.

AK Parti yetkili organlarında yapılan değerlendirme sonucunda, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istifasının istendiğini belirten Gökçek, "Özellikle muhalif medya ve bazı milletvekilleri, benim bu konuda yoğun bir tepki koyacağımı düşünüp devamlı olarak olayı kaşıdılar. Dikkat ederseniz en çok tweet atan Melih Gökçek, bir tek tweet atıp cevap bile vermedi. Peki bu kadar sessiz kalışımın nedeni neydi? Kaç kez yedi düvele meydan okuyan Melih Gökçek'in sessizliğinin nedeni neydi? Ben bir dava ahlakından geliyorum. Benim davamda nefse uymak yoktur, benim davamda şahsi çıkarlar için davaya zarar vermek olmaz. Benim davamda emir demiri keser, benim davamda liderin talimatına uymak gerekir." diye konuştu.


AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan ile bir umudu inşa ettiklerini, bu umudu inşa ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kendisinden, belediye başkanlığı yaparak buna katkı sağlamasını istediğini ifade eden Gökçek, "Bugün ise istifa ederek katkı sağlamam gerektiğini düşünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

İstifa etmeyerek partisinin bir oy kaybına dahi yol açmasının kendisi için vebal olacağını düşündüğünü dile getiren Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"LİDERİMİZİN EMRİNE UYARAK..."

"Ben istifa etmezsem, inandığımız umutlara haksızlık olur diye endişe ediyorum. Başarısız olduğumu düşündüğüm için değil, yorgun olduğumu düşündüğüm için değil ya da herhangi bir başka kaygı nedeniyle değil, sadece ve sadece ülkemi lider ülke yapacağına inandığım Recep Tayyip Erdoğan'ın talebini yerine getiriyorum. Bana, buna karşı çıkmam ve istifa etmemem konusunda çok baskı yapan oldu. Bakınız, ben kendimde, davama iğne ucu kadar zarar verme hakkı bulamam. Ben Melih Gökçek olarak vebal altına giremem. Yarın vesile olduğum yanlışlığın hesabını Allah katında veremem. Onun için liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine uyarak belediye başkanlığını bırakıyorum.

"DAVAMIZ İÇİN MÜCADELE GEREKİYORSA HAZIRIZ"

Bazıları 'Soruşturmalardan korktu' diyerek büyük dedikodular yapmaya devam edecek. Ben 1994'ten sonra 8 yıl muhalefette belediye başkanlığı yaptım, 500 civarında soruşturma veya araştırma geçirdim. Soruşturmasız günümüz yok gibiydi. Rabbime hamdolsun hepsinden yüz akıyla çıktım. 23,5 yıldır dokunulmazlığı olmayan bir kişi olarak aldığım tek bir ceza yoktur. Aileme ve halkıma karşı alnım aktır. Benim hakkımda iftira niteliğinde haber yapanlara sesleniyorum. Ben bir dava adamıyım, benim duruşum 28 Şubat'ta da Gezi Parkı eylemlerinde de, 17-25 Aralık'ta da 15 Temmuz FETÖ ihanetinde de aynı çizgide olmuştur. Ankara halkı benim bu duruşuma ve hizmet aşkıma 5 dönemdir oy vermiştir. Dünkü duruşumun anlamı neyse, bugünkü istifamın anlamı da odur. Davamız için mücadele gerekiyorsa da hazırız, fedakarlık gerekiyorsa da hazırız."

Davasına olan sadakatinin ve sevdasının tartışılamaz olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve onun siyasetine zerre zarar vermemek istediğini aktaran Gökçek, "Bu nedenle 23,5 senedir aralıksız sürdürdüğüm Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ediyorum." dedi.

"ÇOK GÜZELSİN ANKARA"

Yerine gelecek belediye başkanının, devam eden projeleri seçimlere kadar bitirebilmesi için her türlü yardımı yapacağını ve mesai harcayacağını belirten Gökçek, veda konuşmasını, "Ben Ankara'da doğdum, Ankara'da büyüdüm, Ankara'ya hizmet ettim, İnşallah Ankara'da öleceğim. Ankara'yı ve Ankaralıyı çok seviyorum. Çok güzelsin Ankara." sözleriyle bitirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, konuşmasının sonunda Gökçek'i ayakta alkışladı. Gökçek, Meclis üyeleri tarafından uğurlandı.

AKİT TV TEMSİLCİSİ İLE ARBEDE

Bu arada Gökçek'in istifa açıklamasının ardından, Akit TV Ankara Haber Müdürü Mehmet Özmen ile bir grup arasında arbede yaşandı. Özmen, Gökçek'le ilgili bazı iddiaları nedeniyle kendisine tepki gösteren grubun arasından polis ve güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle uzaklaştırıldı.