Son Dakika

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır'ın girişimiyle hazırlanan, ABD Başkanı Trump'a hitaben yazılan mektup, "Biz, aşağıda imzası olan TBMM üyeleri, iki onurlu ülke arasındaki uzun süreli ittifaka büyük önem vermekteyiz." ifadesi ile başladı.

İki ülke ilişkilerinin, Türk kamuoyunun gözünde ABD'ye yönelik olarak büyüyen güvensizliği besleyen ve aciliyet arz eden iki konunun olumsuz etkilerinden korunması gerektiğine ilişkin güçlü bir inanç duyulmakta olduğu belirtilen mektupta, "Eğer bu durum göz ardı edilirse ilişkilerimiz telafi edilemez bir hasara uğrayacaktır." denildi.

Mektupta, şu görüşlere yer verildi:

"Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), demokratik yolla seçilmiş Türk Hükümetine karşı silah gücü kullanarak darbe yapmaya kalkışmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Darbe girişimine halk tarafından güçlü bir tepki gösterildi. Savaş helikopterleri ve tanklardan açılan ateşe karşı cesurca göğüs gererek, Türk siviller demokrasiyi korumak üzere sokaklara çıktılar. Bunun bedeli oldukça ağır oldu: Bazı siviller tanklarla ezildi, bazıları ise havadan açılan yaylım ateşiyle katledildiler. Birçoğu, TBMM Genel Kurulu toplantı halindeyken F-16’ların bombardımanıyla öldürüldü. Kayıpların sayısı yüzleri buldu. Hayatta kalanların yaraları hala taze olup, toplumun psikolojisinin iyileşme süreci ise devam etmektedir.

Darbe girişimine karşı ABD, nasıl bir reaksiyon vereceğini garip bir şekilde bilememiştir; halbuki bunun yanıtı gayet basittir: Demokrasi öncelenmeli ve onu şiddete başvurarak yıkmak isteyenler ise lanetlenmelidir. Hayatın ve siyasi yelpazenin her kesiminden Türkler, ülkemizin demokratik temellerine yapılan bu menfur saldırıyı FETÖ'nün planladığını ve gerçekleştirdiğine dair hiçbir tereddüt taşımamaktadırlar ve herkes, darbe planlayıcılarının adalete teslim edilmesini istemektedir. Birçok darbe planlayıcısının itirafları da dahil olmak üzere adli makamlarımızca toplanan ayrıntılı deliller, darbenin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatları uyarınca planlandığını ve icra edildiğini kanıtlamaktadır."

"TÜRK KAMUOYUNDA YARATTIĞI İNFİALİ HERHALDE ANLAYABİLİRSİNİZ" 

"Dolayısıyla, Fetullah Gülen’in ABD’de kendine güvenli bir barınak bulması, bu küresel suç örgütünü Pennsylvania’dan serbestçe idare etmesi, etkin bir halkla ilişkiler mekanizması ve müritlerinin kesintisiz methiyeleri yardımıyla eleştirilerden korunabilmesinin Türk kamuoyunda yarattığı infiali herhalde anlayabilirsiniz." denilen mektupta, üzücü bir şekilde, FETÖ'nün ABD'deki faaliyetlerinin engellenmesi için bir takım idari önlemlerin alınmasına dair ABD Hükümetine yapılan çağrıların bugüne kadar cevapsız bırakıldığı belirtildi.

Mektupta, Gülen'e ilaveten, FETÖ’nün 40’ı aşkın üst düzey yöneticisinin iadelerinin de beklendiği vurgulandı.

FETÖ'nün, Türkiye'nin müttefik olduğu ülkelerle ilişkilerini zehirlemek için tüm kaynaklarını seferber ettiği, piyonlarının ABD Kongresi koridorlarında Türk Devleti aleyhine iftira tohumları serptiğine dikkati çekilen mektupta, "Benzer şekilde, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ya karşı açılan dava duruşmalarına, FETÖ kaçakları ile destekçileri tanık olarak çağrılmışlardır; bu kişilerce mahkeme kararını etkilemek üzere yanlış deliller üretilmiştir. Bu, affedilemeyecek olan darbe girişimini mazur görmektir ve seçilmiş liderlerine destek olmak üzere kahramanca bombalara ve kurşunlara göğüs geren Türk halkının onurunu lekelemektir." ifadesine yer verildi.

"TIRLAR DOLUSU SİLAH VE MÜHİMMATIN PYD/ YPG'YE TRANSFER EDİLMESİ"

Mektupta, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"İkinci husus ise ABD tarafından da terör örgütü olarak tanınan terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye koluna ABD’nin süregelen desteğidir. Vatandaşlarımız, PYD/YPG teröristleriyle devriye gezen ABD askerlerinin görüntülerinden ve tırlar dolusu silah ve mühimmatın PYD/YPG'ye transfer edilmesinden derin bir rahatsızlık duymaktadırlar. Bu teröristlerin, sanki alay edercesine, 'Suriye Demokratik Güçleri' lakabını benimsemeleri, bahse konu ABD askeri malzemesinin nihai kullanıcılarının Türkiye’ye karşı faaliyet içerisinde bulunan bir terör örgütü olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

PYD/YPG teröristlerinin Suriye sınırımızın hemen karşı tarafındaki mevcudiyetleri Türkiye’nin milli güvenliği için ciddi bir tehdit teşkil etmekle kalmayıp, Suriye’de kalıcı barışın tesisi için gerekli olan toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini de tehlikeye atmaktadır. Bir terörist örgütüne destek vererek başka bir terörist örgütle savaşmak esasen DAEŞ’e karşı olan tüm mücadeleyi riske atmaktadır. Bu durum, terörün her türü ve biçimiyle mücadeledeki ahlaki üstünlüğü kaybettirmektedir. PYD/YPG’nin açık şekilde desteklenmesi, bu örgütün ele geçirdiği bölgelerdeki Arap çoğunluğun haklarının gasp edilmesine yol açmakta ve onların DAEŞ ve El-Kaide gibi aşırıcıların yararına olacak şekilde radikalleşmesi sonucunu doğurmaktadır."

Mektupta, Suriye’de yakın zamanda demokrasinin yeşermesinin maalesef mümkün gözükmediği vurgulandı.

"Esasen demokrasinin tohumlarını ekecek olanlar, kendilerini PKK/PYD’ye mensup hissedenler olmayacaktır." denilen mektupta, hiçbir ülkenin terörizme karşı, Türkiye kadar çetin ve kararlı bir savaş vermediği vurgusu yapıldı.

Mektupta, Suriye’de ve tüm bölgede, terörizmle mücadelede Türkiye’den daha iyi bir partner bulunmadığı belirtilerek, bu cihetle ABD Hükümetine, vaatlerini yerine getirmesi, PYD/YPG ile olan ilişkisini kesmesi, DAEŞ ve diğer tüm terörist tehditlerin kesin ve tamamen bertaraf edilmesi için Türkiye ile iş birliği yapılması çağrısında bulunuldu.

"ABD'NİN TÜRKİYE'DEN YÜKSELEN SESİ DUYMASININ ZAMANIDIR"  

Mektup, şu ifadelerle tamamlandı:

"Terörizmle mücadele ile Suriye ve diğer konulardaki iş birliğimiz için hayati önemdeki Münbiç ile ilgili yol haritasıyla başlamak üzere, teknik düzeyde alınan ortak kararların uygulanması sürecinin hızlandırılması hususunda sizin şahsi müdahalenizi rica etmekteyiz. Türk-Amerikan ittifakı, önceki nesillerin stratejik vizyonuyla perçinlenmiştir. Ülkelerimiz; Kore, Bosna, Kosova, Afganistan ve diğer bölgeler dahil olmak üzere büyük küresel zorluklara karşı her zaman olağanüstü bir dayanışma sergilemiştir.

Türkiye, bunca zamandır çeşitli sınamalardan geçmiş ittifakımızın değerine inanmaktadır ve temel prensiplerine bağlıdır. Ülkelerimiz, demokrasilere sürekli tehdit oluşturan terörizm belasından çok çekmiştir. FETÖ ve PYD/YPG, milli güvenliğimiz ve demokrasimiz için varoluşsal birer tehdit teşkil etmektedir. İlişkilerimizin daha fazla yıpranmasını önlemek için, ABD Hükümetinin, Türkiye’den yükselen sesi duymasının ve müttefiki Türkiye’nin güvenliğinin teminine yönelik somut adımlar atmasının zamanıdır."

CHP, HDP ve MHP Gruplarına iletilen mektubun, yarın ABD Başkanı Trump'a gönderilmesi planlanıyor.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 16 Mayıs 2018 Çarşamba 23:18
    uncle tramp suriye yenilgisinin gazini cikartiyor iyiki vietnam yenilgisinde baskan degilmis ortadoguyu yikardi
  • Misafir 16 Mayıs 2018 Çarşamba 22:32
    ptt ile mi
  • Misafir 16 Mayıs 2018 Çarşamba 21:51
    BELKİDE BEN ABARTIYORUMDUR ; çok acı ama gerçek olan bir iki tespitimi sizlerle paylaşmak istiyorum; yıllar yılı biz müslümanlar olarak, karşı olmamakla birlikte bize karşı olanlara, bize karşı olanların kendilerinde de var ola gelmiş ve gelecek olan veya olamayan ülkem, dilim, dinim, ırkım yani insana dair olan her şeyde, bize karşı her şeyde karşı duran karşımızdakilerine diplomasi martavallığı yaptık yapıyoruz belkide yapmaya devam edeceğiz, tepkimizi sokaklara dökülerek kınayarak lanetleyerek insanın yaptığı hak ve hukuk yasaları içerisinde çözmeye çalıştık çalışıyoruzda olması gerekli olan doğal akışda bu, peki sonuç ne oluyor ? ne değişiyor hayatımızda ve müslüman beldelerde ? ölümler mi durdu ? zulüm gören beldeler huzuramı kavuştu? sadece kendileri gibi insanca insan gibi yaşamaktan başka bir istekleri olmayan biz müslümanlara dünde değişik şekillerde eziyet vardı, bugünde, peki yarın ne değişecek ? kanımca hiç bir şey değişmeyecek. işte hali ahvalimiz ortada, dolayısıyla iki seçeneğimiz var diyebildiğim ve İnşallah ben yanılıyorumdur dediğim; ya savaşacağız ( batının yada kısaca bizi biz olduğumuz için istemeyen her türlü zihniyetin ve toplumların istediği belkide bu, yani savaşalım ki onlarda bizi toptan kaldırma fırsatı bulabilsinler, nedense bu düşünce ağır basıyor bende ki, ısrarla değişik şekilde yol ve yöntemlerle kışkırtıyor olmalarından olsa gerek) yeryüzünden zülmü kaldırana dek, ya da savaşmadan kefenlerimizi giyerek barış içinde ölüme yürüyene dek... saygılar.
Tüm yorumları göster(13)
Kalan karakter : 2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.