HABERTURK.COM

Sudan'da yaşanan askeri darbeyle iktidarını kaybeden ve hakkında ilk olarak kara para aklama soruşturması başlatılan devrik lider Ömer El Beşir'le ilgili soruşturma devam ediyor.

Konuyla ilgili Reuters'a konuşan askeri istihbarattan bir kaynak, askeri istihbaratın Beşir'in evinde bir arama yaptğını ve evde para dolu çantalar bulunduğunu söyledi.

Reuters'ın haberinde çantalarda 351 bin dolar, 6 milyon euro ve 5 milyon Sudan poundu (yaklaşık 105 bin dolar) bulunduğu ifade edildi.

Ancak Sudan basınından bazı kaynaklar, güvenlik güçlerinin evde çuvallara doldurulmuş nakit para bulduklarını belirterek, askerlerin para dolu çuvallarla çekilen fotoğraflarını paylaştı.

Beşir'in konuyla ilgili olarak Kobar Cezaevi'nde sorgulanacağı ifade edildi.

Sudan'da aylar süren sokak gösterilerinin ardından, ordu 11 Nisan'da El Beşir'i görevden almıştı ancak göstericiler sivil yönetim talep ettiklerini açıklamışlardı.

Sudanlı devrik lider, ülkesinde kendisine yöneltilen suçlamaların yanı sıra, soykırım suçlamasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından da aranıyor. Ancak Sudan ordusu, yönetime el koyduktan sonra Beşir'i iade etmeyeceğini duyurmuştu.