Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Rams Başakşehir Süper Lig'de büyük belirsizlik! - Trabzonspor Haberleri
    1

    Türkiye'de tüm spor müsabakaları koronavirüs salgını nedeniyle süresiz ertelenirken Süper Lig'in bu sezonki kaderinin ne olacağı belirsizliğini koruyor. Salgınla mücadele tüm hızıyla devam ederken hastalığın ne zaman etkisini kaybedeceğini tahmin etmek şimdilik güç.

    2

    Bu durum Süper Lig'in kalan 8 haftasının nasıl tamamlanacağı ile ilgili soru işaretleri oluştururken kulüplerin daha şimdiden görüş ayrılıkları yaşaması, ilerleyen günlerde gündeme gelecek adımlarda olası anlaşmazlıkların da habercisi gibi.

    3

    Ertelemeden bu yana "Ligler tamamlansın", "Play-off", "Tescil" ya da "İptal" gibi çözümler ortaya atılırken Süper Lig ekiplerinin başkanlarının dile getirdiği formüller şöyle:

    4

    Göztepe ve Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil:

    "Play-off sistemini veya başka bir şeyi tartışmadık. Ligde 8 maçımız, kupada 2 karşılaşmamız kalmış durumda. O nedenle hızlandırılmış bir lig oynanabilir gözüküyor. Diğer ülkelere göre avantajımız var."

    5

    Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz:

    "Kulüpler Birliği'nde play-off veya liglerin tescil edilmesi gündeme bile gelmedi. Sadece liglerin seyri üzerine konuşuldu. Komisyon kurulması konuşuldu. Üç saate yakın telekonferans yaptık. Orada alınan karar, futbolcuların maç temposunu kaybetmemesi için TFF ile temasa geçilmesi şeklindeydi."

    6

    “Play-off kulüplere haksızlık olur. İlk 8’den başlarsan 9’uncuya, ilk 4’ten başlarsan 5’e, ilk 10’dan başlarsan 11’inci takıma haksızlık olur. Yoksa 18’de 4 maçlık bir şey mi yapacaksınız. Bunun formatı yok. Kim buna karar verecek?”

    7

    Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu

    "Başkan Mehmet Sepil 3 senaryo var demişti. Ancak 2 ve 3. senaryolar hiç konuşulmadı: Play-off ve tescil edilme konusu. Daha ziyade. 1. senaryo üzerine konuşuldu. Her şey yolunda giderse 17-18 Nisan'da oynamaya hazır olacak konuma gelmeyi hedefliyoruz."

    8

    "Play-off bazı çevreler tarafından gündeme getiriliyor. Neden bilmiyorum. Kalmış 8 hafta zaten. 4 takımlı play-off'ta 6 maçı düşünürseniz, 8 maç hayli hayli oynanır. Mustafa Cengiz'in dediği gibi play-off gündemde değil. Neden dile getirildi bilmiyorum."

    9

    Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz

    "Liglerin başlayacağı tarihi net olmamasına karşın 17-18-19 Nisan olarak düşündük. Play-off konusu üzerinde Kulüpler Birliği toplantısında üzerinde çok fazla durmadık. Ligin tamamlanmasını istiyoruz, süreç ne gösterecek hep birlikte göreceğiz."

    10

    Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi:

    "Bence bu lig tamamlanamazsa, oynanmamış sayılmalı. Bu olay Allah korusun Temmuz ve Ağustos’a kadar uzarsa noktayı koymak gerekir. Avrupa’ya gidecek takımlar da belirlenir. Türk takımlarının son 5 yıldaki dışarıda elde ettikleri puanlara bakarak Avrupa’da temsil edebilecek takımları gündeme getirirsin. Avrupa’da elde edilecek gelirler ise kardeş payı olarak paylaşılır. ‘Hepimiz kardeşiz’ demiyor muyuz? O zaman gelirler de paylaşılır. Önemli olan birlik beraberlik."

    11

    "Temmuz-ağustos'ta ligleri oynamak doğru değil, bitmemiş ligi tamamlamak doğru değil. O dönemde de bu ligi oynanmamış kabul etmeyi önermeyi düşünüyorum. Play-off'a gerek yok. Play-off'un oynanabildiği durum ve vaziyetlerde zaten lig de oynanabiliyor demektir. O zaman ligi oynayalım."

    12

    Rizespor Başkanı Hasan Kartal

    "Bazı kulüpler, ne olacaksa olsun bunu bitirelim, diyebilirler ama bunu bitirmenin de Türk futboluna bir faydası olacağını düşünmüyorum. Bu ligi dondurabilirsin, lider olacak takımı farklı bir şekilde belirleyebilirsin, düşecek takımları düşürmeyebilirsin, aşağıdan gelecekleri yukarıya alabilirsin, ligi artırabilirsin."

    13

    "Bu bir mücbir sebeptir aslında. Bu, sözleşmede bildiğim kadarıyla var, bu, mücbir sebebe girecek. Esas bu sorunu çözecek olan TFF, UEFA ve FIFA. Bunların birlikte karar vermesi lazım. Bir başka ülkede farklı, bir başka ülkede farklı olacağını zannetmiyorum. Bu zincir beraber. Buna karar verecek, Türkiye'deki kulüpler de buna uyacak. Sahaya çıkmayan futbolcu olursa ona ancak cezai şart uygulayabilirsiniz."

    14

    Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu

    "Lig mayıs ayında başlarsa bitirilebilir. Geçen çoğumuzun telekonferansla katıldığı Kulüpler Birliği toplantısında, bir tarihte mutabık kalalım istedik. Hem Spor Bakanımızla hem Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşülerek bir tarih belirlenirse, en azından o tarih geldiğinde eğer sıkıntı devam ederse ertelenebilir, ama karamsarlıktan iyidir."

    15

    "Herkesin kafasında soru işareti olmasın diye bir tarih belirleme aşaması konuşulmuştu. Kulüpler Birliği toplantısında bu süreci yürütmeyle alakalı kulüp başkanlarından oluşan bir heyet oluşturulması da konuşuldu. Şimdi bu sürecin çalışmasını yapıyoruz. Şu anda beklemekten başka yapacak bir şey yok."

    16

    Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı

    "Bu aşamada bize göre ligler bitmiştir. Bundan sonra futbolcuların toplanması, risk ortamına girmeleri, form tutmaları öngörülen süreler içinde mümkün değildir. Bu süreç tüm motivasyonumuzu bozmuş, teknik yönetimden, futbolcusuna öncelik doğal olarak kendileri ve ailelerinin sağlığı olmuştur."

    17

    "Özellikle yabancı bazı futbolcularımızı Kayseri'de tutmamız zor hale gelmiştir. En kısa sürede futbolcuları evlerine göndererek bile bile ladese son vermeliyiz. En kısa zamanda ligin sonlandırılma şekli ve teknik ve finansal sorunların tartışılması gerektiğini düşünüyoruz."

    18

    TFF Başkanı Nihat Özdemir

    "Şu an konuşulan iddialar asla doğru değil. Bu konular gündemimizde dahi yok. Bizim için sağlık her şeyden önce gelir. Biz fotoğrafa bu açıdan bakıyoruz. Herkes kafasına göre, kendi kendine konuşuyor. Karar verici biziz."

    19

    "Ne play-off ne de liglerin mevcut haliyle tescili gündemimizde yer almıyor.Çünkü hiçbir şey belli değil. Sanıldığı gibi ligin başlangıcıyla ilgili öyle belli bir tarih falan da yok. Kulüpler Birliği ile bunu bile konuşmadık."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ