Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Moda Son dakika: Tesettürlü model Halima Aden podyumu bıraktı!
    1

    Dünyanın en ünlü tesettürlü modellerinden olan Halima Aden, tesettürünü podyumda kullanmaktan dolayı pişman olduğunu dile getirerek modelliği bıraktığını duyurdu.

    2

    Somali asıllı ABD'li model inancından taviz vermeye zorlandığını belirterek podyumları bıraktığını açıkladı.

    3

    Genç kadın, Twitter'da paylaştığı yazısında müslüman olmak ile moda endüstrisinde yer almayı dengede tutmak konusunda zorlandığını belirtti ve Müslüman kadınlar için baş örtüsünü temsil ederken 'hatalar' yaptığını hissettiğini söyledi.

    4

    Koronavirüs pandemisinde sektöre ara veren Halima, ailesine vakit ayırırken kariyeri hakkında bazı sorgulamalar yaşadığını belirtti.

    5

    Evde geçirdiği zamanın ardından Müslüman bir kadın olarak hayatına devam edebilmek için sektörden ayrılması gerektiğini ifade eden Halima, şöyle dedi:

    6

    "Covid-19’a teşekkür ederim. Endüstriye ara verince sonunda kişisel tesettür yolculuğumda yanlış yere gittiğimi fark ettim."

    7

    23 yaşındaki model, "Moda asla bana göre değildi. Ben insanlar içinim! İmanım için varım! Uyandım" şeklinde açıklama yaptı.

    8

    Başörtüsüyle büyük moda markaları için yürüyen ilk modellerden biri olan Aden, "Tehlikede olandansa fırsatları önemsediğim için kendimi suçluyorum. Toy ve isyankar olduğum için kendimi suçluyorum" dedi ve kendisini kötü hissettiren tecrübelerini paylaştı.

    9

    Aden, bir marka için bir çekim yaparken, başörtüsü yerine başını kot pantolon ile kapadığı için pişmanlık duyduğunu dile getirdi. Yaşadıklarından sonra otel odasında ağladığını anlatan Aden, bir parçasını kaybettiğini de itiraf etti.

    10

    "Güvenebileceğiniz rol model olmak için bu hataları yapmam gerekiyordu" diyen tesettürlü model, "Örnek alabileceğim kimse yoktu, bu yüzden hatalar öğrenme sürecimin bir parçası oldu. İyi yaptım ama bu yeterli değil. Sistemi gerçekten değiştirmek için bu konuşmaları yapmalıyız" dedi.

    11

    Aden, Rihanna'nın markası Fenty Beauty ile ilgili olumlu konuştu.

    12

    Rihanna'ya düz siyah başörtüsünü takmasına izin verdiği için teşekkür eden Aden, "Keşke siyah örtümü sete götürmeyi hiç bırakmasaydım" diyerek pişmanlığını dile getirdi.

    13

    Aden, yalnızca başörtüsünün kendisine uygun görülen bir şekilde 'görünür' olması durumunda model olarak çalışmaya devam edeceğini söyleyerek, "Benimle çalışmak istiyorsanız şartlarım budur. Doğru gel ya da hiç gelme" şeklinde konuştu.

    14

    Dünyaca ünlü model Gigi Hadid, yaptığı açıklamalardan sonra Aden'le gurur duyduğunu söyledi.

    15

    2016 yılında Miss ABD Güzellik Yarışması'na katılan ilk tesettürlü kadın olan Aden, yarışmanın bikinili bölümünde tesettür mayosuyla yürümüştü.

    16

    Global modellik ajansı IMG ile anlaşma imzalayan Aden, ilk podyum çıkışını New York Moda Haftası'nda Kanye West'in Yeezy markası ve Maxmara için yapmıştı.

    17

    Kenya'da bir mülteci kampında doğan ve ABD'ye taşınmadan önce 7 yaşına kadar burada büyüyen Aden, Müslüman kadınları moda endüstrisinde temsil etmekten heyecan duymuş ve podyumda yürümeye başlamıştı.

    18

    Aden, bundan 1.5 yıl önce Sports Illustrated'in mayo sayısında yer alan ilk tesettürlü model olarak tarihe geçmişti.