Bundan 7 yıl önce iflas açıklayan ve o tarihten beri de hakkındaki tartışmalar ile gündeme gelen Uzel Makine'nin arazisinde sona gelindi.

Tarihi 150 yılı bulan şirketin Rami'deki 93.5 dönümlük arazisinin satıldığı açıklandı. Buna göre, Uzel Makine Traktör Fabrikası'nın bina ve arazisinin 1. İflas Müdürlüğü'nde gerçekleşen ihalede 223 milyon 700 bin TL karşılığında ipotek alacaklısı Vera Varlık tarafından satın alındığı bildirildi.

7 yıl önce iflas eden ve daha önce düzenlenen satış ihalesi iptal olan Uzel, traktör üretiminde Türk sanayisinin en köklü ve en büyük kuruluşlarından biri olarak gösteriliyordu.

Rami'de bulunan 93 bin 547 metrekarelik alan, 150 yıl önce fayton üretim atölyesi olarak kurulan ve 1937 yılında makine ve traktör fabrikası olarak faaliyete geçen Uzel Makine Traktör'ün binasına ev sahipliği yapıyordu.

Edinilen bilgiye göre, ihale saatine kadar satışa kimse teminat yatırmadı. İhalenin bitimine dakikalar kala alacaklılar arasında bulunan Vera Varlık Yönetim A.Ş. ise, 223 milyon 700 bin TL ile açık arttırmaya katıldı.

Vera Varlık'tan başka katılım olmayınca 93.5 dönümlük dönümlük arazinin satışı yıllar sonra gerçekleşmiş oldu.

Öte yandan, fabrika kapandıktan sonra bin işçi tazminatını almamıştı. Tazminatlarını alamayan çok sayıda işçinin de satışın sonucunu beklediği belirtiliyor.

İŞÇİLERİN ALACAKLARI ÖDENECEK

Vera Varlık A.Ş.'nin iflas masasından yaklaşık 170 milyon TL alacağı bulunduğu öğrenilirken, kalan tutar 53 milyon TL'nin iflas masasına yatırılacağı kaydedildi.

Verilen bilgiye göre, satışın ardından öncelikli olarak iflas masası borcu karşılanacak. Daha sonra işçi alacakları ödenecek. İşçilerin iflas masasına kayıtlı 35 milyon TL (ana para) alacağı olduğu belirtilirken, yeterli meblağ kalırsa hazine ve sigorta alacağının karşılanacağı bildirildi.

Tüm borçlar ödendikten sonra ise alacaklıların ana parasının faizi hesaplanacak. Ödemelerin ardından yeterli meblağ kalırsa alacaklıların faizleri de ödenecek. 

Arazi üzerindeki, bina ve fabrikalar ile iş makinelerine daha önce 455 milyon 757 bin 553 TL değer biçilmişti.