Son Dakika

Gülenay BÖREKÇİ/ HT PAZAR

gborekci@htgazete.com.tr

Azra Kohen’le röportajımızda ona önce kitaplarının adlarının ne anlama geldiğini sordum . Şunları anlattı : “Esas anlamları başka olabilir ama benim için ilk romanın adı olan ‘Fi’ kelimesi, ateş , ihtiras , güzellik anlamına geliyor . İkinci roman ‘Çi’, suyun buz hali, yaşam enerjisi.. . Yakında yayınlanacak olan ‘Pi’nin anlamıysa topraktan başını uzatan filiz , yani hayat.. . Bu kitapları ‘çatlama cesareti gösteren bütün tohumlara ’ ithaf ettim .” Devamını okuyacaksınız. Ama bir şeyi eklemezsem içim rahat etmez . Şahsen Azra Kohen kadar anlatmaya hevesli birini görmedim . Bombardıman halinde verdiği bilgileri dinlemesi yorucu olduğu kadar zevkliydi . “Yeter artık , bu kadar şeyi sığdırmam mümkün değil” diye itiraz ettiğimde “Ekinizin tamamını bana ayıramazsınız belki ama hiç değilse bir beş sayfa isterim ” dedi gülerek. Diyeceğim , o bilgileri merak eden Azra Kohen ’in kitaplarına bakabilir ...

Akhilah. .. Neden takma bir isim kullanıyorsunuz ?

Benden değil, kitabımdan bahsedilsin istiyorum , öncelikle bundan . Akhilah eşimle sevdiğimiz bir isim , kızımız olsaydı ona bu adı verecektik . Mistik bir tınısı var. Arapça dahil birçok dilde kullanılıyor . Ve birçok bakımdan fazlasıyla muğlak; kadın mı, erkek mi, Türk mü yabancı mı, belli değil.

Peki sizce kitaplarınız neden bu kadar çok okundu?

Sanırım insanlar yapmak istediğim şeyi anladı . Zihnimi kurcalayan meseleleri dile getirmezsem ya delirecektim ya da eyleme dönüştürecektim . Ben de oturup yazdım . Transa geçmiş gibiydim ; içimde çok şey birikmişti herhalde ... Kendi i yazar olarak görmüyorum , bunu baştan söyleyeyim . Nihai hedefim yazmaya devam etmek değil.

O halde nihai hedefinizi soracağım ...

Ciddi bir ekolojik sistem , daha doğrusu güneş ve rüzgâr enerjileriyle çalışan büyük bir çiftlik kurmanın peşindeyim . Uygulanabilir maliyetleri araştırıyoruz . İşlerin kusursuz yürüdüğünü görürsek edindiğimiz bilgiyi paylaşacağız . Bu romanları da çiftlikte uygulamaya çalıştığımız şeyleri herkes öğrensin diye yazdım aslında . Ama bilginin kaynağı olarak görülmek haksızlık olurdu , bu yüzden aralarda sık sık gerçek isimler, adresler , internet linkleri veriyorum , belgesel filmler ve araştırma kitaplarından bahsediyorum . Okuyanlar daha ayrıntılı bilgi edinebilsin diye .

‘DÜNYANIN KURTULUŞU TEMİZ ENERJİDE’

Bilgi veren kitaplar satış rekoru kırmaz pek. ..

Kuru bilgi değil ki . Nöropsikoloji eğitimi aldım , doktoramı vermeye hazırlanıyorum , alanım beynin öğrenme mekanizması. Romanda herhangi bir aşk hikâyesi anlattığımı sanabilirsiniz ama aralara bilgiyi insanların en doğru ve hızlı algılayabileceği şekilde yerleştirdim . İnsanın nasıl dünyaya, kendine ve yavrusuna zararlı bir canlı türüne , bir nevi parazite dönüştüğünü anlatıyorum . Parazit yerleştiği organizmadan beslenir, sistemi çökertenedek. Tıpkı bizim dünyayı tükettiğimiz gibi . Var olabilmek için dünyayı yok ediyor ve onunla birlikte biz de ölüyoruz . İnsan, “evren ” denen o muhteşem mekanizma içinde kanserli bir kütleyi andıran kendi küçük sistemini kurmuş durumda .

“Kanserli kütle” derken ...

Sistemden bağımsız hareket eden , sağlıklı hücrelerin oksijenini tüketerek var olmaya çalışan ve böylece sonunda tüm sistemi imha eden bir hücreler bütünü ... Dünyanın kurtuluşu temiz enerjide. Bizim için işler ancak tükettiğimizi üretmeye başladığımızda yoluna girecek.

Kitapta “Bir bakteri türünün üreyip çoğalması vücudu hasta etmeye yetmez , o bakter ilerin kendi aralarında iletişime geçmeleri de gerekir” diyorsunuz ...

Evet , bakter iler ancak kendi aralarında iletişime geçtikten sonra aktive oluyorlar. Ondan sonra da artık hep birlikte hareket ediyor , birlikte tüketiyorlar. Beden de kanserli bir grup hücrenin aktive olmasıyla insanlığın dünyayı hızla yok olmaya sürüklemesi arasındaki benzerlik şaşırtıcı; mikrodan makroya ...

‘HİÇ BİR SAVAŞ SAVAŞILARAK KAZANILMAZ’

Bu konularla meşgul olmak dışında ne yapıyorsunuz hayatta?

Tai Chi yapıyorum . Hem vücuttaki oksijen dolaşımını artırdığı için şifalı bir şey, hem de beni rahatlatıyor . Spor salonlarına gideblen biri değilim .

Onu sormadım aslında , sadece zevk aldığınız için yaptığınız bir şey yok mu?

Var tabii, olmaz mı? Robot değilim. Ama atomlarıma zarar verecek, onların elektronsuz kalmasına yol açacak şeylerden zevk almıyorum . Yani sırf kendimi değil bedenimdeki hücreleri de düşünerek sigara içmiyorum . Yahut kürk giymiyorum . Bir canlıyı öldürdükten sonra derisini yüzüp üzerimize geçirmeye ihtiyacımız yok bizim . Ama kürk giyenlere saldırmak yerine yaptıklarının ne korkunç sonuçları olabileceğini fark etmelerini sağlamaya çalışıyorum .Hiç bir savaş savaşılarak kazanılmaz .

Nasıl kazanılır ?

Savaştığın kişi kim olursa olsun bir insan, kötülük gezegeninden dünyaya kötülük yaymak için çıkmış bir mahluk değil. Onunla savaştan sağ çıkmak için , gelişmesine, evrimine yardım etmek zorundasın . Bunun için de önce onu anlamalısın . İnsan anladığı birine düşmanlık gütmüyor ve ancak anladığı şeyi değiştirebiliyor . Karakterlerime acımasız davrandığımı söyleyenler oldu . Oysa yazarken sadece hayatı taklit ediyorum . Kendilerine esas acımasız olan karakterlerim , çünkü biz insanlar öyleyiz. Kendimize ettiğimiz ihaneti düşünün. Başkası bizi beğeniyorsa güzeliz , başkası bizi akıllı buluyorsa zekiyiz, başkası bizi şık buluyorsa modadan anlıyoruz ...

‘MERAKINI EHLİLEŞTİR SEMİNERLER  BİLE VEREBİLİRİM ’

Yazmaya başlarken bir hedefiniz olduğunu söylediniz , hedefe ulaştınız mı?

Kitaplarımın çok satmasına, okunmasına sevinemiyorum bile . Bu sadece bir basamak . İnkaların kurduğu şu devasa tapınak var ya ben onun tepesini gördüm ama daha merdivenlerini çıkmaya başlamadm bile .

■ Son olarak , bu kadar çok şeyle nasıl ilgilene biliyorsunuz?

Meraklıyım . Merak duygumuz bence keşfetmemizin , öğrenmemizin ve hayatta kalmamızın en önemli sebebi . Ama aynı zaman da vahşi bir at gibi ; şahlanıyor , sağa sola saldırıyor.. . Binmek için onunla bir anla şma yapmalısınız . 28 bin kez düştüm belki ama sonunda bu vahşi atı ehlileştirebildim . Merakını ehlileştireceksin ki kendinle muhabbeti geliştirebilesin. 10 yılımı aldı ama artık beni mutlu etmeyen uğraşlarla oyalanmıyorum . Kapı kapı gezip insanlara “Merakını ehlileştir ” seminerleri bile verebilirim .

Cinsellik aşk ve diğerleri

Kitaplarınızda cinsellik yoğun...

Cinsellikle alakalı topu topu 8 sahne var. “Karakterlerimin hayatında cinsellik önemli yer tutuyor” diye yazdım. Size bir sır: Reklamlarda, “Siz taktığınız saat, sürdüğünüz parfümsünüz” diyorlar ya; nasıl sevişiyorsanız siz aslında o’sunuz, hatta seviştiğiniz kişisiniz. Hepimiz sosyal hayatta başka, yatak odasında başka anne-babaların çocuklarıyız, onların yapamadığını biz yapabilirsek, yani gerçekte olduğumuz kişiden utanmamaya başlarsak huzuru da bulacağız.

Olduğumuz kişiden utanmak bize ne yapıyor?

İkiyüzlü, kişiliksiz insanlar oluyoruz.

Peki ya aşk için ne söylersiniz?

Aşk bence insanın tekamülüne hizmet eden bir şey, muhteşem bir motivasyon aracı. Ne yazık ki öyle tembel varlıklarız ki çoğu zaman ancak âşık olduğumuzda gelişebiliyoruz.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300