Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Çin'de hava kirliliğine ilginç tepki...
    1

    Çin’de yılın belli dönemlerinde kritik seviyelere ulaşan hava kirliliği halk sağlığını ciddi derecede tehdit ediyor.

    2

    Kaliforniya kökenli çevreci kuruluş WildAid bu soruna dikkat çekmek için çarpıcı bir kısa film hazırladı.

    3

    İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, ‘’Kıllı Burun’’ filminde insanların burun kılları hava kirliliğini filtreyebilmek için başkalaşım geçirip uzuyor. Film, ‘’hava kirliliğine müdahale edin, yoksa o sizin vücudunuza müdahale edecek’’ temasını işliyor.

    4

    Vakfın Çin temsilcisi May Mei projeyle ilgili, "Karşı karşıya olduğumuz çok ciddi bir sorundan esprili bir yolla bahsetmek istedik" açıklamasında bulundu.

    5

    HERKES BİR ŞEYLER YAPABİLİR

    6

    Özellikle Pekin ve Şangay gibi kalabalık şehirlerde yaşayan ve ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşan insanların hükümetin harekete geçmesini beklemekten vazgeçmeleri gerektiğini belirten Mei, ‘’Değişim zor değil, bunun için herkes bir şeyler yapabilir" diye konuştu.

    7

    Pekin'de hava kirliliğinin yüzde 35'inin egzoz dumanlarından kaynaklandığına dikkat çeken Mei, ‘’bisiklete binmenin veya yürümenin gerçekten fark yaratabileceğinin’’ altını çizdi.

    8

    ÇİN, HAVA KİRLİLİĞİNDE BİRİNCİ

    9

    Dünyada sera etkisi yaratan gazların salımında ilk sırada yer alan Çin'de özellikle son iki yıldır, ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan vatandaşlar ciddi hava kirliliği sorunuyla karşı karşıya kalıyor.