Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Türkiye'nin uyku haritası...
    1

    Türk halkının uyku alışkanlıklarını araştıran bir çalışma, genelde yan yatarak uyuduğumuzu ortaya koydu.

    2

    Tercih ettiğimiz yatak şekilleri, kaç saat uyduğumuz ve ne kadar sürede uykuya daldığımız konularına değinen çalışma uyku alışkanlıklarımızı gözler önüne serdi. “Uyku Alışkanlıkları Araştırması”, Türkiye’nin uyku haritasını ortaya çıkardı.

    3

    “Uyku Alışkanlıkları Araştırması” sonuçlarına göre; her iki kişiden biri, yatağa yattıktan sonra 10-15 dakika içerisinde uyuduğunu belirtiyor.

    7

    Araştırmaya katılanların yüzde 46′sı, yatağında uyumanın haricinde, uzanarak dinlenmeyi tercih ediyor.

    8

    Bölgeden bölgeye değişen uyku alışkanlıklarında, Marmara ve Ege Bölgesi uyumadan önce daha çok müzik dinlerken, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi diğer bölgelere göre daha çok kitap okuyor.

    9

    Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkı ortalama 8 saatini uykuda geçiriyor.

    10

    Katılımcıların yüzde 67’si gece 23:00 ile 01:00 arasında yattığını belirtirken, yüzde 50’si sabahları 07:00 ile 09:00 arasında uyandığını belirtiyor.

    11

    Araştırmaya katılanların yüzde 42’si sabahları alarm ile uyanırken kadınlar arasında her 10 kişiden 4’ü alarm veya başka birinin yardımı olmadan kendileri uyanabiliyor.

    12

    Her iki kişiden biri, yatağa yattıktan sonra 10-15 dakika içerisinde uyuyor. Sabahları ise uyandıktan sonra 10-15 dakika içerisinde yataktan kalktığını belirtiyor.