Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK CUMARTESİ

Kışın sonu bahar; mangalı, kömürü kaptığımız gibi kendimizi çayıra çimene atmanın vaktidir ama iş etle, kömürle bitmiyor. İyi mangalın kesip saklamalık püf noktalarını “What’s On” tarafından Dubai’nin en iyi steakhouse’u seçilen Butch Steakhouse’un kurucu ortağı, meşhur gurme Osman Sungur anlattı.

-Etin lezzeti, mangal kömüründe bir başka güzel olur. Mangalı yakma faslı, yellenmesi, ateşin korlanması da önemlidir. Eti iyi pişirmek ve lezzetini artırmak öncelikle iyi marine etmek ve içini sulu bırakarak mühürlemek şart.

-Lezzetli et için mangalda pişirmek yetmez tabii. Doğru eti seçmek çok önemli. Yani işin sırrı doğru eti doğru şekilde marine edip pişirmekte.MANGALDA ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Peki doğru eti nasıl seçeriz? İşte madde madde et alırken dikkat etmeniz gerekenler;

-Mangalda en iyi pişecek et, kuzunun kaburgasından çıkan kalem pirzoladır. Dana etinde ısrarcıysanız antrikot ve bonfileden şaşmayın.

-Gelelim köfteye. Eğer mangalda köfte pişirecekseniz unutmamanız gereken, köfteyi ne kadar sık çevirirseniz o kadar lezzetli olacağı. Ayrıca iki tarafın dengeli pişmesine de özen göstermelisiniz.

-Etleri pişirirken kurutmamaya dikkat edin, zira fazla pişen ve suyunu kaybeden et, lezzetini de kaybeder.

-Eti çatalla çevirirseniz suyu ateşe akar ve et lezzetini kaybeder. Et pişirmenin en önemli püf noktası, suyunu içinde bırakmaktır. Bunun için etleri maşa yardımıyla çevirmelisiniz.

MANGAL SOSU TARİFİ

-Mangalda en iyi sonucu almak için eti mümkünse 2 gün önce alıp sosa yatırmalısınız, yani 2 gece sosta bekleyen etin lezzetinden ve kıvamından kuşkunuz olmasın. İşte Osman Sungur’dan en lezzetli mangal sosu tarifi:

-Etinizi tuzlayıp, üzerini örtecek kadar sütün içinde 2 gece bekletin. Mangalı yapacağınız gün bir kapta sıvı yağ, limon, kekik, karabiber, sarmısak, pul biber, biraz yoğurt, biraz salça ve az miktarda soğanı karıştırın ve etlerinizi bu karışımla marine ederek yarım saat buzdolabında bekletin. Bunun üzerine etlerinizi çok fazla pişirmemeye özen gösterin.

7 MADDEDE İYİ MANGAL

-Izgara yapmadan önce bir baş kuru soğanı ikiye bölüp ızgara teline sürün. Böylece et, ızgaraya yapışmaz.

-Mangalda pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için iyice yıkadığınız bir elma ya da limonun kabuğunu ateşe atın. Ateşe atacağınız birkaç sap biberiye de ete farklı bir tat katabilir.

-Şiş yapacağınız tahta çöplerin yanmasını engellemek için çöpleri 2-3 saat suda beklettikten sonra kullanın.

-Ateşin kor haline gelmesini beklerken biber ve soğanları mangalda pişirebilirsiniz.

-Mangalda balık pişirirken tereyağını ızgaranın üstüne değil, balığın üzerine sürün.

-Mangal yaparken etten akan yağlar kor halindeki kömürün üstüne düştüğünde alevlenme olur ve et yanar. Ateşi söndürmeyecek miktarda suyu elinizle ateşin üzerine serperseniz alevler dinecektir.

-Soğanı soymadan alüminyum folyoya sarıp közün içinde bir süre bekleterek pişirirseniz farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.

EVDE SUCUK YAPIMI

Yüzde 100 dana eti ve yüzde 20 yağ- dan oluşan kıymanın içine karabiber, tuz, kimyon, kırmızıbiber, pul biber, yeni bahar, sarmısak ve eğer isterseniz ceviz ve fıstık ekledikten sonra bir gün buzdolabında bekletin. Ardından dana bağırsağına doldurulup serin ama soğuk olmayan bir ortamda sucuğunuzu asın. Son olarak bir gün daha buzdolabında beklettiğiniz sucuğunuz pişirilmeye hazır olacaktır.

EVDE KASAP KÖFTE YAPIMI

Yüzde 100 dana eti, çok az miktarda ekŞi mayalı ekmek, tuz, karabiber ve acı suyu alınarak rendelenmiş soğanı en az 4-5 dakika yoğurun. Köfteyi pişirirken iki tarafını da mühürlemeli ve bir müddet dinlendirdikten sonra mangalda pişirmelisiniz. Köftenizi pişirirken kullandığınız maşanın kalın ve yanaklı olmasına dikkat edin ve üzerine bastırmadan, sık sık çevirerek pişirin. Izgarada eti çok bekletmeyin, zira suyunu kaybeden et lezzetini de kaybeder.