Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Daha önce karanlık korkusu yaşamış hatta hala yaşıyor olabilirsiniz. Peki karanlık korkusu neden olur?

Gece olmaya başladığında canavarlar ve korkutucu şeylerin sokaklara çıktığı inancı nedeniyle zihnimizde bazı 'korkutucu' düşünceler canlanmış olur. Daha çok çocukluk çağlarında yaşanan karanlık korkusu aslında insanoğlunun genlerinde olan bir özellik.

Bilimfili'nin haberine göre; bilim insanları doğuştan gelen karanlık korkusunun aslında insanlık tarihinin bir noktasında kök bulduğuna dair bilgiler verdiğini ileri sürüyorlar.

İNSAN ASLINDA AVCI DEĞİL AVDI!

Teknolojinin gelişmesinden önceki dönemde yani insanın en savunmasız olduğu ve barınamadığı dönemde genelde yırtıcı hayvanların avlanmaları gece olduğundan insanlar da gece 'kendini koruma' ihtiyacı zamanla içgüdüsel bir hale dönüşerek karanlıktan korku kalıcı bir hal almıştır.

2012 yılında Kanada’daki University of Toronto’dan araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmada; bu endişenin tam anlamıyla bir panik tepkisi olmadığı ileri sürülüyor. Bundan ziyade, bizi tetikte tutan bir tür bekleme, kötü bir şey olacağına dair sezi gibi yani tam da atalarımızın ihtiyacı olan şey. Bu tür bir endişe, kaslarınızı hazır tutar ve duruma göre sizi tehlikeden uzaklaştıracak “savaş ya da kaç” tepkisine hazırlıklı yapar.

KARANLIK KORKUSU BİLİNMEYEN KORKUSUDUR!

Karanlık korkusu esasında bilinmeyen korkusudur. Etrafta ne olup bittiğini göremeyiz ve bu durum bizi gergin yapar, çünkü hayal gücümüz boşluğu en kötü şeyle doldurur. Antik insanlar için, bu kötü şeyler aslanlar ve diğer avcılardı, bugünün dünyasında yani bu tür avcıların olmadığı büyük şehirlerde ise bu kötü şeyler; doğaüstü kurgular ve cin, peri, ruh gibi mistik şeyler halini almıştır. 

Doğaüstü kurgular yaratırız, çünkü avcı boşluğunu bu kurgular doldurur. Bunun en güzel örneğini de korku filmleri yapar; iyi bir korku filmi, size doğrudan canavarı göstermez çünkü hayal gücünüzün en korkuncunu yaratacığını bilir.

KARANLIK KORKUSU VÜCUDUNUZU ALARMDA TUTUYOR!

Dolayısıyla, siz ya da çocuğunuz karanlıktan korkuyorsanız, bunun bir zamanlar atalarımızı hayatta tutan çok önemli bir özellik. Çünkü bu korku sadece tehditlere karşı vücudunuzu alarmda tutuyor ve sizi hayatta kalmaya daha uygun hale getiriyor.