Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bilen bilir. Metrobüs hattında Cihangir Durağı'ndan Avcılar Merkez sadece bir durak mesafededir. Özellikle pazartesi sabahları o duraktan Avcılar'a gitmek tam bir kabusa dönüşüyor. Tıka basa dolu olan metrobüsler, ara duraklarda sizin gibi sadece birkaç durak gitmek için bekleyen yüzlerce insan. Gelen metrobüslerin açılan kapılarında en ufak bir boşluk bulursanız o gün kendinizi şanslı hissediyorsunuz.

Her zaman olduğu gibi metrobüslerin ağzına kadar dolu olduğu bir pazartesi sabahında birkaç durak geri giderek boş metrobüs yakalarım umuduyla bindiğim Beylikdüzü metrobüsünde, bir durak ileri gitmek isterken kendimi 10 durak geride buldum. Bu 10 duraklık yolculukta metrobüs şoförüne "Abi nedir buraların hali?" diye sorunca, bir dokunup bin ah işitmem bir oldu. İşte İstanbul'daki ulaşımın kalbi olan metrobüs şoförlerinin isteyipte söylemedikleri;

400 BİN KAPASİTEYE 1 MİLYON YOLCU

Metrobüs sayısı İstanbul için yetersiz durumda. 575 tane metrobüs, 1100 tane de şoför var. Metrobüs güzergahı artık kapasitesinin üzerine çıkmış durumda. Metrobüs yolu 2007'de 400 bin yolcu taşıma kapasitesi ile inşaa edilirken günümüzde bu sayı günde 800 bin ile 1 milyon arası yolcu taşınmaktadır. Kapasite neredeyse yüzde yüz arttı. Bu yüzden duraklar ve metrobüsler sabahın beşinde de, gecenin birinde de tıkabasa dolu. Araba yetmiyor diyoruz. İnsanlar da o zaman "Söyleyin İETT yeni metrobüsler alsın. Paraları mı yok" diyorlar. Eyvallah. İsteseler bir 575 metrobüs daha alırlar fakat İstanbul yolları artık bu kadar metrobüsü kaldırmıyor ki bir 575'i nasıl kaldırsın? Biz 2500-3000 kişinin yapacağı işi 1100 kişi olarak yapıyoruz. Bu yüzden de yolcu uzun süre araba bekleyebiliyor. Asıl ilk olarak İETT'nin metrobüs yerine personel alması lazım.

2 DAKİKADA YEMEK, ÇAY, DİNLENME, TUVALET

Metrobüs şoförlerinin iki türlü çalışma sistemi var. Eski sistem dediğimiz sistemde metrobüs şoföre zimmetli. Metrobüs şoförü sadece kendi metrobüsü ile yolcu taşıyabiliyor. Saati geldiğinde alıp gidiyordu. Yeni sistemde ise zimmet olayı ortadan kalkıyor. Metrobüs şoförü hangi metrobüs boştaysa onu alıyor ve yola koyuluyor. Mesela benim 10 dakika içinde Beylikdüzü son durakta olmam lazım. 12 dakika sonrada yeni metrobüsü alıp tekrar yola koyulmam lazım. Ben robot muyum? Benim çay içmeye hakkım yok mu? Eski sistemde herşeyimizi metrobüste bırakabiliyorduk fakat şimdi çok afedersiniz donumuza kadar neyimiz var neyimiz yok toplayıp diğer metrobüse götürmek zorunda kalıyoruz. Vakitle yarışmak resmen bizleri yarış atlarına döndürdü. Eski sistemimizi geri istiyoruz.

Yolcu da İETT'de bizi insan yerine koymuyor. Özelliklede yolcular. Günde yediğimiz küfürün haddi hesabı yok. Haramidere, Güzelyurt ve Saadetdere durakları. Bu duraklarda istisnasız hergün bir metrobüs şöförü kavga ediyor, küfüre, hakarete maruz kalıyor. Bize duraklara geldiğimizde "Durakta yatıyorsunuz, vaktinde gelmiyorsunuz, allah belanızı versin" diyorlar. Bilmiyorlar ki son durağa geldiğimizde su içmeye bile vakit bulamadan tekrar yola geri koyuluyoruz. İnsanlar eskiden küfür edip stres atmak için maça giderdi, şimdi metrobüse biniyorlar. 

 İSTANBUL ULAŞIMININ GÜNAH KEÇİLERİYİZ

Yolcular metrobüsleri inanılmaz derecede hor kullanıyorlar. Metrobüsün içinde poşet poşet çöp bırakan mı istersin, koltukların döşemelerini bıçakla söküp çıkaran mı istersin, yere tüküren mi ararsın? Güneşin gözünüze gelmesini engelleyen cam filtrelerini bile söküp çıkaranlar var. Ya sen cam filtrelerinden ne istiyorsun be adam? Araba boş olduğu zamanlarda bile adam gidiyor kapıya yaslanıyor. Metrobüs kapılarının özelliği, kapı kendisinde aşırı basınç hissettiği durumlarda kendi kendini korumaya alıyor, kilitleniyor ve teknik destek olmadan tekrar açılmıyor. Durağın birinde bu kapı bir kilitlendi mi mecburen hareket edemiyoruz ve arkada 10-15 tane araba birikiyor. Ondan sonra gideceğimiz yere geç gidince yolcu yine bize küfür etmeye başlıyor. Yani sizin anlayacağınız bizler İstanbul ulaşımının günah keçileriyiz.