Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması


Rize'nin Gündoğdu Beldesinde heyelan sonucu yıkılan Akif Kopuz'a ait evin enkazında 3 kişinin cesedine ulaşıldı. Muhammed, Münevver ve Akif Kopuz'un hayatını kaybetmesiyle, afette ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

Rize Merkez'e bağlı Gündoğdu beldesinde akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle heyelan ve su taşkınları meydana geldi. Heyelanlarda birçok ev toprak altında kalırken, 3 bina da çöktü. Çöken binaların birinde bulunan Şeyban Taşkıran isimli çocuk hayatını kaybetti. Heyelanda bir kadının da hayatını kaybettiği öğrenildi. Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, ''Anne-kız olma ihtimalleri de var ancak ölü sayısının daha da artmasından endişe ediyoruz. Belde merkezindeki çok sayıda binadan insanlar kurtarıldı, tahliye edildi. Ancak hala ulaşamadığımız yerler var, kurtarma çalışmalarını sürdürüyoruz'' dedi. Çok sayıda kişinin evinde ve araçlarında mahsur kaldığı ifade edilirken, ekipler kurtarma çalışmalarını zorlukla yürütüyor.

YARALILAR HASTANEYE KALDIRILDI
Veliköy'de heyelan altından çıkarılan durumu ağır 3 kişi Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile 82. Yıl Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, köylerle iletişim sağlanamıyor. Hastanede tedavi altınan alınan ve durumu ağır olan yaralıların isimlerinin Reyhan ve sümeyye Yazıcı ile Zeki Karakaş olduğu öğrenildi. Gündoğdu beldesinde Akif Kopuz isimli kişiye ait bir evin heyelan sonucu yıkıldığı ve enkaz altında kalan 6 kişinin hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı bildirildi. Gündoğdu beldesindeki vatandaşlar ise tahliye edilmeye çalışılıyor.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, yaptığı açıklama, akşam saatlerinden itibaren aşırı derecede yağmur yağdığını belirterek, bunun üzerine bütün iş makinelerini bölgeye gönderdiklerini ancak toprak kaymaları ve sel nedeniyle yeterli çalışma yapamadıklarını belirtti. Bakırcı, ''Kurtarma çalışmalarını yakından takip eden Başkan Bakırcı, "Şu an toprak altında kalan insanlar ölü sayısının 10'u bulmasından endişe ediyoruz" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakırcı'yı cep telefonundan sürekli arayarak bilgi aldığı öğrenildi.

ARAÇLAR SAHİL YOLUNDA MAHSUR KALDI
Rize´nin Gündoğdu Beldesi'nde etkili olan yağış nedeniyle taşan Veliköy deresinin ulaşıma kapattığı Karadeniz Sahil Yolu'nda 400'e yakın

araç mahsur kaldı. Dere sularının yükselmesi nedeniyle bazı sürücüler araçlarını bırakarak güvenli bölgelere geçti.

Beldede aşırı yağışlar nedeniyle heyelan tehdidi altında bulunan 50'ye yakın ev boşaltıldı. Heyelan nedeniyle Gündoğdu beldesi girişi de ulaşıma kapandı. Beldeye gelen Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş'ın içinde bulunduğu makam aracı da toprak altında kalmaktan son danda kurtuldu. Demirtaş'ın aracının arkasından gelen Anadolu Ajansı'na ait araç ise toprak altında kaldı. Sürücü son anda kendini dışarı atarak kurtuldu.

BAKIRCI ANNE-KIZI KURTARDI

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı da bölgeye gelerek kurtarma çalışmalarına katıldı. Bakırcı, Gündoğdu beldesinde zemini su altında kalan bir eve girerek evde mahsur kalan kadın ile çocuğunu kurtardı. Başkan Bakırcı, çocuğu kucağına aldı, kadını da elinden tutarak evden çıkarttı.


AHT