Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam En araştırmacı Türk üniversitesi İTÜ

    Tayvan Yüksek Öğretim Değerlendirme Akreditasyon Konseyi, dünyadaki binlerce üniversitede son 11 yılda yayımlanan, bilimsel araştırma, yayınlanan makaleler ve bu makalelerin kalitesini bilimsel olarak inceledi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) sıralamada iki bölümüyle ilk 100'e girdi. İnşaat Mühendisliği Bölümü, bilimsel kalitesiyle dünya 46'ıncısı olurken, Kimya Mühendisliği Bölümü ise dünya 80'incisi oldu. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Şahin, "İstanbul Teknik Üniversitesi'nin başarısı uluslararası sıralama kuruluşları tarafından yapılan sıralamalarda da kanıtlanmıştır" dedi. Sıralamada Harvard yine birinci oldu.

    Sultan UÇAR / AHT

    9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın da mezunları arasında yer aldığı 238 yıllık Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden İTÜ, akademik kalitesini dünya çapında yapılan bir incelemede de kanıtladı. Tayvan Yüksek Öğretim Değerlendirme Akreditasyon Konseyi (HEEACT), dünyaki üniversiteleri bilimsel araştırma ve yayınlanan makale ve bu makalelerinin kalitesi ile bilimsel atıf sayısına göre sıraladı. Yapılan sıralamada İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 46. oldu. İTÜ 2 bölümüyle ilk 100'e girerken, Dokuz Eylül Üniversitesi 91. sırada, ODTÜ 119. sırada ve Hacettepe Üniversitesi ise 220. sırada listede yer buldu.

    Son 11 yılın makaleleri incelendi

    Konseyin ilk kez 2007 yılında yaptığı bilimsel makalelere atıfta dünya sıralaması, 2008 yılından itibaren alanlarına göre bilimsel makalelerin incelenmesiyle devam etti. Bu yıl ise Tayvan Ulusal Üniversitesi tarafından dünya genelinde son 11 yılda yayınlanan makaleler değerlendirildi. Genel sıralamada Tıp Fakülteleri daha fazla atıf alacağından mühendislikleri ayrı kategoride inceleyen Konsey, sonuçları tüm dünyayla paylaştı. Alanlarına ve konularına göre 6 farklı kategoride dünya üniversitelerini sıralayan Konsey, İTÜ İnşaat Mühendisliği'nde dünya 46., Kimya Mühendisliği'nde dünya 80., Bilgisayar Mühendisliği'nde dünya 109., Makine Mühendisliği'nde dünya 164. ve Elektrik Mühendisliği'nde ise dünya 245'si oldu.

    Rektör; "Bu gurur sadece İTÜ değil ülkemiz içindir"

    İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin sonucu şöyle değerlendirdi: "İstanbul Teknik Üniversitesi'nin başarısı uluslararası sıralama kuruluşları tarafından yapılan sıralamalarda da kanıtlanmıştır. Sıralama, araştırma kalitemizin bir göstergesidir. Makaleler ve atıflar İngilizce yayınlardan değerlendirilmektedir. Çalışmalarımızın meyvelerini topluyoruz, üniversitemizin uluslararası alanda başarısı bir kez daha tescillendi. Özellikle iki bölümümüzün ilk 100 içinde yer alması, sadece İTÜ için değil ülkemiz için de gurur kaynağıdır. Önemli olan kendi kendimize iyiyiz demek değil, bunu uluslararası bağımsız kuruluşların söylemesidir."

    Dünya sıralamasında ilk sıraları Harvard, MIT ve California-Berkeley Üniversitesi'nin paylaştığı listede, Türkiye'den İTÜ dışında ODTÜ, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ege ve Gazi Üniversiteleri de yer aldı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ