KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İsviçre

İsviçre, 26 kantondan oluşan federal bir cumhuriyettir. Batı Avrupa'da bulunmaktadır ve kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve doğusunda Avusturya ve Lihtenştayn yer almaktadır.

Deniz kıyısı olmayan bir ülke olan İsviçre, Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında bölünen bir ülkedir. Yüzölçümü olarak bakıldığında yaklaşık 42 bin kilometre yüzölçümüne sahiptir.

Alpler, topraklarının büyük bir bölümünü işgal eder ve yaklaşık 8 milyon nüfus, çoğunlukla en büyük şehirlerin bulunduğu platoda yoğunlaşmıştır ve burada yaşamaktadır.

İsviçre, uzun bir silahlı tarafsızlık ilkesini kullanır ve 1815 yılından beri ülkede uluslararası bir savaş durumu olmamıştır. 2002 yılına kadar Birleşmiş Milletler'e katılmayan İsviçre, etkin bir dış politika sürdürmektedir ve sıkça dünya genelinde barışın sağlanmasına yönelik çalışmalarda yer alır.

Dünyadaki en zengin ülkelerden birisidir ve her bir yetiştin en yüksek malvarlığına sahiptir. İsviçre Konfederasyonu'nun kurulması geleneksel olarak 1 Ağustos 1291 tarihi olarak kabul edilir ve her yıl bu tarihte İsviçre Ulusal Günü kutlamaları yapılır.

İ̇sviçre Haberleri

 • İsviçre'de "Kovid-19 durum sertifikası" zorunluluğu

  Dünya, 08 Eylül 2021

  İsviçre'de "Kovid-19 durum sertifikası" zorunluluğu

  İsviçre'de federal hükümet, hastaneler üzerinde baskıyı azaltmak için 13 Eylül'den itibaren restoran, bar, müze ve spor merkezleri gibi kapalı alanlara girişte "yeni tip koronavirüs (Kovid-19) durum sertifikası" gösterilmesini zorunlu kıldı.

 • İsviçre'de halkın yüzde 33'ü aşılandı

  Dünya, 03 Mayıs 2021

  İsviçre'de halkın yüzde 33'ü aşılandı

  İsviçre'de şimdiye kadar 2,6 milyon kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı uygulandığı bildirildi.

 • İsviçre'den flaş AstraZeneca kararı!

  Dünya, 03 Şubat 2021

  İsviçre'den flaş AstraZeneca kararı!

  İsviçre'de tedavi ve sağlık alanındaki mevzuatları düzenleyen Swissmedic, İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için geliştirdiği aşıya ilişkin sunulan verilerin onay için yetersiz olduğunu ve yeni araştırmalara gereksinim duyulduğunu bildirdi.

  Davos sokakları boş kaldı

  İş-Yaşam, 25 Ocak 2021

  Davos sokakları boş kaldı

  Dünyanın en önemli isimlerini bir araya getiren Davos Dünya Ekonomik Forumu bu yıl koronavirüs salgını sebebiyle sanal olarak gerçekleşiyor. Bu sebeple her yıl binlerce kişinin akın ettiği Davos kasabasına bu yıl sessizlik hakim oldu

  İsviçre'de gece karanlığında karantinadan firar!

  Dünya, 29 Aralık 2020

  İsviçre'de gece karanlığında karantinadan firar!

  Noel tatili sebebiyle İsviçre´ye kayak yapmaya giden yaklaşık 200 İngiliz turistin, gece karanlığından yararlanarak yeni koronavirüs mutasyonuna karşı uygulanan karantinadan kaçtığı açıklandı.

 • ABD İsviçre'yi 'manipülatör' ilan etti

  Para, 17 Aralık 2020

  ABD İsviçre'yi 'manipülatör' ilan etti

  ABD İsviçre ile Vietnam'ı para birimlerinin değerini manipüle eden ülkeler sınıfına aldı

 • İsviçre'de yeni Kovid-19 kısıtlamaları

  Dünya, 11 Aralık 2020

  İsviçre'de yeni Kovid-19 kısıtlamaları

  İsviçre'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 5 bin 136 vaka tespit edilirken, ülke genelinde yeni kısıtlamalar getirildi.

 • Araştırma: Kovid-19 belirtileri 6 haftadan fazla sürebiliyor

  Dünya, 08 Aralık 2020

  Araştırma: Kovid-19 belirtileri 6 haftadan fazla sürebiliyor

  Araştırmaya katılanların yüzde 33'ü, Kovid-19 teşhisinden yaklaşık 6 hafta sonra dahi yorgunluk, koku veya tat kaybı, sürekli öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlerde bulundu.

  İsviçre'de 40 milyon yıllık 'kılıç dişli kaplan' satılıyor

  Dünya, 02 Aralık 2020

  İsviçre'de 40 milyon yıllık 'kılıç dişli kaplan' satılıyor

  Bir ABD çiftliğinde keşfedilen 'kılıç dişli kaplan' adlı yaklaşık 40 milyon yıllık iskelet İsviçre'nin Cenevre'de açık artırmayla satışa sunulacak.

  Dev bankada ırkçı doğumgünü skandalı

  Para, 09 Ekim 2020

  Dev bankada ırkçı doğumgünü skandalı

  Credit Suisse'in şubat ayında göreve başlayan CEO'su Urs Rohner'in geçen kasım ayındaki doğumgünü partisinde hademe kılığındaki siyahi dansçı sahneye çıkarak yerleri sildi. Görevi devraldığı Fildişi Sahilli CEO Tidjane Thiam partiyi terk etti. Haberin ABD basınında yer almasının ardından banka, yaptığı açıklamayla özür diledi

 • Burası İsviçre değil... Samsun'un saklı cenneti

  Yaşam, 08 Ekim 2020

  Burası İsviçre değil... Samsun'un saklı cenneti

  Samsun'da ‘saklı cennet’ olarak bilinen ve İsviçre'deki Landwasser Irmağı kenarında kurulu Davos kasabasına benzetilen Ayvacık ilçesi, muhteşem doğası ve göl manzarasının yanı sıra sonbaharın güzelliklerini yansıtmaya başladı

 • İsviçre'de iktidardaki sağcı partinin 'Swissexit' fiyaskosu!

  Dünya, 29 Eylül 2020

  İsviçre'de iktidardaki sağcı partinin 'Swissexit' fiyaskosu!

  İsviçre'de halkın referandumda "Swissexit" olarak da tanımlanan AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifini reddetmesi geçen yılki seçimlerde yeniden birinci parti olan sağcı İsviçre Halk Partisi için büyük bir fiyasko olarak değerlendirildi.

 • 34 bin liralık asgari ücret

  İş-Yaşam, 28 Eylül 2020

  34 bin liralık asgari ücret

  İsviçre'nin Cenevre kantonunda yapılan referandumla daha önce olmayan asgari ücret uygulaması getirildi. Asgari ücret saatlik 23 İsviçre Frangı (193 lira) olarak belirlendi. İsviçre'de tam zamanlı çalışanlar haftada 41 saat çalışıyor. Bu artık, Cenevre'de asgari ücretle tam zamanlı bir işte çalışan bir kişinin ayda 34 bin 385 bin lira kazanacağı anlamına geliyor

  İsviçre'de primatlar için halk oylaması yapılacak

  BBC, 17 Eylül 2020

  İsviçre'de primatlar için halk oylaması yapılacak

  İsviçre'nin Basel kentinde primatların temel haklarının anayasayla güvence altına alınması için halk oylaması yapılacak

  İsviçre'nin seyahat kısıtlaması getirdiği 29 ülke arasında Türkiye yok

  Dünya, 03 Temmuz 2020

  İsviçre'nin seyahat kısıtlaması getirdiği 29 ülke arasında Türkiye yok

  İsviçre'de Federal hükümetin yeni tip koronavirüs salgınını önlemek amacıyla seyahat kısıtlaması getirdiği 29 ülkenin içinde Türkiye yer almadı.

 • 3 kilo altını trende unuttu!

  Dünya, 15 Haziran 2020

  3 kilo altını trende unuttu!

  İsviçre'de bir kişi, şehirler arası yolcu treninde 3 kilodan fazla altın unuttu. İsviçre polisi, altınların sahibini arıyor.

 • İran'dan "ABD ile doğrudan müzakere yapmadık" açıklaması

  Dünya, 07 Haziran 2020

  İran'dan "ABD ile doğrudan müzakere yapmadık" açıklaması

  ABD'de gözaltı merkezinde tutulduğu sırada yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ve ardından serbest bırakılan İranlı bilim insanı Sirus Asgari, 3 Haziran Çarşamba günü ülkesine dönmüştü. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tutuklu takasında ABD ile doğrudan müzakere sağlamadıklarını, İsviçre'nin arabuluculuk yaptığını ifade etti.

 • İsviçre'de hedef temmuz ayı

  Futbol, 24 Mayıs 2020

  İsviçre'de hedef temmuz ayı

  İsviçre Halk Sağlığı Federal Ofisi Müdürü Daniel Koch, temmuz ayında stadyumları seyircilere açabileceklerini duyurdu.

  Sion, indirim istemeyen 9 oyuncuyu gönderdi!

  Futbol, 20 Mart 2020

  Sion, indirim istemeyen 9 oyuncuyu gönderdi!

  İsviçre Süper Ligi takımlarından Sion, koronavirüs nedeniyle maaşında indirimi kabul etmeyen 9 oyuncusunun sözleşmesini feshetti