Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Seyahat Yeryüzü cenneti Nemrut ile Anadolu'nun Orhun Abideleri'nde sessizlik
    1

    Yeryüzü cenneti olarak nitelendirilen Bitlis'in Tatvan ilçesindeki 'Nemrut Krater Gölü' ile Anadolu'nun 'Orhun Abideleri' olarak adlandırılan Ahlat'taki 'Selçuklu Meydan Mezarlığı' yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tarihinin en sakin günlerini yaşıyor.

    2

    AA'nın haberine göre Bitlis'in Tatvan ilçesinde dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan 2 bin 250 rakımdaki Nemrut Krater Gölü'nde Nemrut'ta sessizlik hakim.

    3

    Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) projesi kapsamında Mükemmeliyet Ödülü alan ve 'yeryüzü cenneti' olarak adlandırılan bölge, Kovid-19 nedeniyle uygulanan kısıtlamalar nedeniyle sessizliğe büründü.

    4

    SELÇUKLU MEYDAN MEZARLIĞI ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

    Geçen yıl 70 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Bitlis'in Ahlat ilçesindeki dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olma özelliğine sahip Selçuklu Meydan Mezarlığı da Kovid-19 tedbirleri kapsamında ziyaretlere kapatıldı.

    5

    Türklerin Anadolu'ya girişinin kapısı olan ve "Anadolu'nun tapusu" olarak bilinen Selçuklu Meydan Mezarlığı, bünyesindeki 8 bin 200 şahideli, sandukalı ve kurgan tarzında mezar taşı ve motiflerle Anadolu'nun "Orhun Abideleri" olarak adlandırılıyor.

    6

    Selçuklu döneminin mimarisini yansıtan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ndeki dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı, tarihi dokusu ve yeşile bürünen manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlamak için gün sayıyor.

    7

    "TARİHİ VE TURİSTİK MEKANLARIMIZ YENİDEN CANLANACAK"

    Bitlis Valisi Oktay Çağatay, yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 bin yıllık geçmişi bulunan Bitlis'in birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirtti.

    8

    Tarihi kentteki eserlerin ve doğal güzelliklerin, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle sessizliğe büründüğünü anlatan Çağatay, şöyle konuştu:

    9

    "Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Nemrut Krater Gölü ile dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı olan Selçuklu Meydan Mezarlığı, Kovid-19 salgını nedeniyle en sakin günlerini yaşıyor. Salgın sonrası ziyaretçilerimizin tekrar tarihi ve turistlik mekanlarımızı görmek için ilimize geleceğine inanıyoruz."