Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2022 Üniversite sınavı ile YKS tercihleri nereden ve nasıl yapılacak, ne zaman bitecek? Üniversite tercih sonuçları erken açıklanır mı?
    1

    YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Üniversite tercih sürecinin 27 Temmuz günü başlamasının ardından gözler YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Üniversite adayları, 5 Ağustos Cuma gününe kadar AYT,TYT ve YDT sınavındna aldıkları puanlar doğrultusunda tercih işlemleri gerçekleştirebilecekler. Hangi üniversiteye yerleştiğini merak eden öğrenciler "2022 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusuna yanıt arıyor. İşte, Üniversite tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih...

    2

    YKS TERCİHLERİ BAŞLADI!

    ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan açıklamaya göre 2022-YKS tercih işlemleri 27 Temmuz 2022 tarihinde başladı.

    Adaylarımız tercihlerini 27 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında http://osym.gov.tr adresinden yapacaklardır.

    3

    YKS KILAVUZU YAYIMLANDI!

    ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YKS tercih kılavuzu yayımlandı.

    ÖSYM "2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 19 Temmuz 2022 tarihinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı.

    Adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir." açıklamasında bulundu.

    YKS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

    4

    YKS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

    Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. ercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

    5

    YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

    YKS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı. 5 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanacak tercih işlemleri ardından sonuçlar açıklanacak. Konu ile ilgili açıklama geldiğinde haberimiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

    2022 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

    6

    ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

    YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler puan ve başarı sıralamalarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanacaklar. İyi bir üniversite hayaliyle sınava giren milyonlarca öğrenci, kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 günleri arasında tamamlayacak. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.

    ÜNİVERSİTE E-KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ.

    Haberi Hazırlayan: Elif Büşra Cebeci

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ