Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 20 Mayıs tatil mi? 20 Mayıs okullar, üniversiteler, bankalar, kargolar tatil mi?
    1

    Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı her yıl 19 Mayıs'ta çeşitli etkinliklerle yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor. Bu sene pazar gününe denk gelen 19 Mayıs'ın ertesi günü 20 Mayıs Pazartesi gününün tatil olup olmayacağı merak ediliyor. Peki, 20 Mayıs tatil mi? İşte, konuya dair detaylar...

    2

    20 MAYIS TATİL Mİ?

    19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın ertesi günü 20 Mayıs resmi tatiller arasında yer almıyor. 20 Mayıs Pazartesi günü okullar ve üniversiteler eğitime devam ederken; işyerleri de tatil olmayacak.

    3

    2024 RESMİ TATİL GÜNLERİ

    Yılbaşı Tatili: 1 Ocak Pazartesi

    Ramazan Bayramı Tatili: 9 Nisan Salı - 12 Nisan Cuma

    Ulusal Egmenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan Salı

    Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs Çarşamba

    Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs Çarşamba

    Kurban Bayramı Tatili: 15 Haziran Cumartesi - 19 Haziran Çarşamba

    Demokrasi ve Millî Birlik Günü:15 Temmuz Pazartesi

    Zafer Bayramı: 30 Ağustos Cuma

    Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim Salı

    4

    19 MAYIS'TA NE OLDU?

    Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eşsiz bir galibiyet olarak yer eden Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımı 19 Mayıs'ta atılmıştır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

    5

    Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.

    6

    Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ