Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

ABD, Kuzey Kore'yi nükleer füze programı üzerinde daha fazla baskı altına almak için Kuzey Kore'ye karşı daha büyük yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

Yeni yaptırımlar şimdiye kadar yapılan yaptırımların en ağırı olarak nitelendiriliyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pyeongchang Kış Olimpiyatları için Güney Kore ziyaretinin öncesinde Tokyo ziyaretinden önce böyle bir planı ima etmişti.

Kuzey Kore, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler'in yaptırımlarına karşı çıkarak düzinelerce füze denemesi gerçekleştirmişti. Ancak, Kasım ayı sonundaki füze testinden bu yana iki aydan fazla bir süre geçti.

TRUMP’TAN KUZEY KORE’YE 'EN BÜYÜK YAPTIRIM' YOLDA

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore rejimine yönelik uygulanacak en geniş kapsamlı yaptırımlar listesini açıklayacak.

AA'nın haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore yönetimine karşı bugüne kadar uygulanan en geniş kapsamlı yaptırımlar listesini açıklayacağı bildirildi.

Trump’ın Gaylord Kongre Merkezi'nde düzenlenen Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı’nda yapacağı konuşmasının satır başları Beyaz Saray tarafından basınla paylaşıldı.

Başkan Trump'ın konuşmasında şu ifadelere yer vermesi bekleniyor:

“Bugün Kuzey Kore rejimine yönelik en geniş yaptırımlar dizisini uygulayacağımızı duyuruyorum. Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore'yi yaptırımlardan kurtarmaya yardım eden 56 gemi, nakliye şirketi ve ticari şirketi hedef almak suretiyle, rejimin nükleer programını fonladığı gelir ve yakıt kaynaklarına yönelik yeni adımlarını çok yakında açıklayacak."