Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Antalya'da denize sıfır 'Çardak Beach' tatili ilgi görüyor
    1

    Antalya'nın Aksu ilçesine bağlı Kumköy sahilinde, çevre köylerin yanı sıra Serik ilçesinin mahallelerinden gelen vatandaşlar, 5 yıldızlı otellerin bulunduğu bölgeye kurdukları çardak ve obalarda tatil yapıyor.

    2

    İHA'nın haberine göre denize sıfır, ormanla iç içe lüks otellerin yanı başındaki ücretsiz tatil, mayıs ayında başlayıp, ekim ayının ortalarına kadar sürüyor.

    3

    Pandemiyle birlikte doğal yaşama artan ilgi sonucu, son iki yıldır kurulan çardak sayısında da artış yaşandı. Arefe gününe kadar hareketliliğin yaşandığı çardak ve obalarda Kurban Bayramı'yla birlikte sessizliğin hakim olduğu görüldü.

    4

    Ailelerin birçoğunun kurban kesmek için Serik ve Aksu’daki evlerine geçici olarak dönüş yaptıkları öğrenildi. Bazı ailelerin ise akşam saatlerinde kurbanlarını kesecekleri ve daha sonra geri çardaklara geri dönecekleri belirtildi. Bayram olması nedeniyle çardakların önündeki kumsalda çok az kişinin denize girdiği gözlemlendi.

    5

    "BİZİM DE OBALARIMIZ VAR"

    Aksu ilçesinden obalara geldiklerini anlatan Enis Öztürk, “Bu yıl ilk kez geliyoruz. Daha önceleri Konyaaltı ve Lara’daki obalarda kalmıştık, oradan bir alışkanlığımız var. Bu sene de artık Kumköy obalara yerleştik. Bayramda buradayız. Kurbanımızı da keseceğiz. Etrafımızdaki otellerde konaklayanların paraları varsa, bizim de obalarımız var. Tatilimizi bu şekilde tüm aile bireyleriyle yapıyoruz. Akrabalarımız da gelir herkes faydalanır” diye konuştu.

    6

    Enis Öztürk, çevresindeki kişilerin obalarda kalmak için kendisine yer sorduğunu belirterek,“ Ama yer sıkıntısı var. Geçen yıla göre bu yıl çardak sayısı arttı. Buranın daha düzenli hale gelmesi için çalışıyoruz. Elektriğimiz güneşten daha ne olsun” dedi.

    7

    Mahide Öztürk ise çok güzel bir yerde tatil yaptıklarını belirterek, “ Çok talep var, herkes gelmek istiyor. Çocuklarımla güzel bir tatil geçiriyoruz. Komşuluk ilişkilerimiz burada çok güzel. Yanı başımızda lüks oteller var, biz de tatil yapıyoruz” diye konuştu.

    8

    Çardak hayatının eğlenceli olduğunu ama zaman zaman zorlukları kadınların çektiğini dile getiren Mahide Öztürk, “Ama ailecek olduğunuz için hiçbir zorluğu kalmıyor. Bayramı burada geçiriyoruz. Kurbanımızı keseceğiz. Misafirlerimiz gelecektir. Çardak hayatını apartmana değişmem. Burada çok mutluyuz, inşallah uzun yıllar devam ederiz” ifadelerine yer verdi.

    9

    "ATALARIMIZIN GELENEĞİ"

    Oba sakinlerinden Mustafa Deniz, sakinliği nedeniyle yaz döneminde ailesiyle birlikte hafta sonları çardaklara geldiklerini dile getirerek,“ Burada komşuluk ilişkileri de çok güzel. Dairedekinden bambaşka doğal bir hayat yaşıyorsunuz.

    19

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ