Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Antalya'da motosiklet kazasının ardından kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 26 yaşındaki gencin organları 7 kişiyi hayata bağladı.

İHA'nın haberine göre; Muratpaşa ilçesi İsmet Gökşen Caddesi üzerinde 17 Mart'ta gecesi meydana gelen trafik kazasında yolcu olarak bulunduğu motosikletten düşerek ağır yaralanan Sertaç Enginçöl (26) yakınlardaki özel bir hastaneye kaldırıldı. 3 günlük yoğun bakım sürecinin ardından sabah saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Koordinatörü Seval Kökçen, İhsan-Nilgün Enginçöl çiftine organ bağışı teklifinde bulundu.

Bu konuda duyarlı olan aile kaldıkları otel odasında kısa bir düşünmenin ardından çocuklarının tüm organlarını bağışlama kararını verdi. Sertaç Enginçöl'den alınan bir böbreğinin Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, bir böbreği ve kalbinin Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, karaciğerinin Adana Başkent Hastanesi, Akciğerlerin de Kartal Koşuyolu Hastanesi'ndeki hastalara nakledilmek üzere gönderildiği, kornealar için ise uygun bir hastanın araştırıldığı bildirildi.

5 yıldır Antalya'da turizm sektöründe yönetici olarak çalışan Sertaç Enginçöl'ün cansız bedeni yapılan otopsi işlemlerinin ardından baba İhsan Enginçöl, tarafından alındı.

"TEREDDÜT BİLE ETMEDİ"

Oğlunun cenazesini alan baba İhsan Enginçöl, gazetecilere yaptığı açıklamada, hiç tereddüt etmeden organları bağışlama kararı aldığını söyledi. Enginçöl, "Oğlumun vefat haberini aldıktan sonra alınabilecek bütün organlarını bağışlama kararı aldık. Eşimle konuşarak hiç tereddüt etmeden bu kararı verdik" dedi.

"7 KİŞİYE UMUT OLDU"

Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Koordinatörü Seval Kökçen'de Adlı Tıp Morgu önünde babayla görüşerek acısına rağmen aldığı karar nedeniyle hastalar adına teşekkür etti. Burada gazetecilere bilgiler veren Kökçen, gencin bir böbreğinin Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, bir böbreği ve kalbinin Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, karaciğeri'nin Adana Başkent Hastanesi, Akciğerlerin de Kartal Koşuyolu Hastanesi'ndeki hastalara nakledilmek üzere gönderildiğini belirtti. Kökçen, korneaların da uygun bir hastalara nakledileceğini belirtti. Ailenin zor bir anlarında zor bir karar aldığını da dile getiren Kökçen, "Çok ılımlıydı. Ailenin pozitif düşüncesi sayesinde bu kararı alarak organları bağışladılar. 7 kişiye umut oldular." diye konuştu. Engilçöl'ün cenazesi memleketi Zonguldak'ta toprağa verileceği belirtildi.