Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İlk televizyonu 50 yıl önce tüketicileriyle buluşturan Arçelik, yeni nesil akıllı televizyonlarını üreteceği fabrikasını Çerkezköy’de hizmete açtı. 182 bin metrekarelik alanda kurulan akıllı fabrikada, dijital teknolojiler ve yeni nesil üretim sistemleriyle üretim yapılacak. Üretimde yazılımları Tmühendislerce yapılan 107 robot da yer alacak. Yıllık 3.2 milyon adet televizyon üretim kapasitesine sahip fabrikada üretimin yüzde 65'inin ihraç edilmesi planlanıyor. 

YILDA 3,2 MİLYON ADET TELEVİZYON ÜRETİM KAPASİTESİ

Tesisin açılış törenine Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ile Koç Holding ve Arçelik yöneticileri katıldı. Törende konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Topluluğu’nun televizyon üretimindeki yolculuğunun 1968 yılında başladığını hatırlattı. Çakıroğlu sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye’de televizyon yayınlarının yeni başladığı o sene, Beko markalı ilk siyah-beyaz televizyonu üretmiş ve ardından büyük bir heyecanla Ankara’da teşhir etmiştik. O günün üzerinden tam olarak yarım asır geçti. Siyah-beyaz TV’ler artık birer nostalji simgesi oldu, görüntü teknolojileri büyük bir dönüşüm geçirdi. Arçelik, yılda 3.2 milyon adet televizyon üretim kapasitesine ulaşarak bu alandaki konumunu güçlendirdi. Bugün, yine ilk televizyonu üretirken duyduğumuz heyecanı yaşıyoruz. Dijital teknolojilerle geleceğin televizyonlarını geliştiren ve üreten yeni nesil fabrikamızın resmi açılış törenini yapıyoruz.”

KOŞULLAR NE OLURSA OLSUN YATIRIMA DEVAM

Çakıroğlu, “Koşullar ne olursa olsun, ülke ekonomisine değer katan, bizi daha rekabetçi kılan yatırımlarımızı hız kesmeden gerçekleştiriyoruz. Son 5 yılda yapmış olduğumuz 35 milyar liralık yatırım bunun somut bir göstergesidir. Türkiye’nin en fazla yatırım yapan topluluğu olarak, ekonomimizin itici gücü olmaya; dış pazarlarda büyüyerek ülkemize döviz girdisi sağlamaya odaklanıyoruz” dedi.

 

ÜLKEMİZİN ÖDEMELER DENGESİNE SON BEŞ YILDA 2,5 MİLYAR DOLAR POZİTİF KATKI

Çakıroğlu konuşmasında Koç Topluluğu genelinde 2016 yılında başlattıkları Dijital Dönüşüm Programı’na verdikleri önemi de anlatırken, Arçelik’in; Ar-Ge, akıllı üretim sistemleri ve dijital fabrikalara yaptığı yatırımlarla Koç Holding’in dijital dönüşüm vizyonunun en önemli parçalarından birini oluşturduğuna dikkat çekti. “Sekiz ülkede 20 üretim tesisi ve 12 markasıyla 145 ülkeye ihracat yapan şirketimiz, Avrupa beyaz eşya pazarının 3'üncü büyük oyuncusu konumunda. Arçelik, son 5 yılda gerçekleştirdiği 4,5 milyar lira yatırımla, dışa bağımlı kalmadan teknoloji geliştirmeye, yetkinliklerini artırmaya odaklanıyor” diyerek sözlerini sürdüren Çakıroğlu, “İki milyar dolara yaklaşan ihracatı ve ağırlıklı olarak dış pazarlardan sağladığı satış gelirleriyle şirketimiz, ülkemizin ödemeler dengesine son beş yılda 2.5 milyar dolarlık pozitif katkı sağladı. 500 milyon lira yatırımla hayata geçirdiğimiz akıllı fabrikamız, sürdürülebilir büyüme ve dijital dönüşüm yolculuğumuzun önemli bir kilometre taşı olacak. Bugün, ülkemizin katma değeri yüksek ve rekabette fark yaratan teknolojik ürünler geliştirmeye ve dünya pazarlarına satmaya her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı var. Dünya standartlarındaki fabrikamızla, üretimimizin yüzde 65’ini, 48 farklı ülkeye ihraç edeceğiz. Tüketici elektroniği sektöründe, ülkemizde son yıllarda yapılan en büyük yatırım olan fabrikamızı, bu önemli hedefler açısından son derece kıymetli görüyorum” dedi.

ÜRETİM VERİMLİLİĞİ İKİ KAT ARTIYOR

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu da "Robotların sayısını 5 kat artırdık, 107 adet robotun tüm yazılımları da kendi mühendislerimiz tarafından yapıldı" diye konuştu.  Çerkezköy Elektronik İşletmesi’nin sektördeki en modern üretim tesislerinden biri olduğunu kaydeden Bulgurlu, “Çerkezköy İşletmemizin üretim süreçleri yazılım tabanlı tam otomatik sistemler ile kontrol edilecek, bu sayede hem üretim verimliliği iki kat artacak hem de kalite artışı sağlanacak. İhracat üssü olarak konumladığımız fabrikada geliştirdiğimiz ürünlerin yüzde 65’ini 48 farklı ülkeye ihraç edeceğiz” dedi.

YEREL EKONOMİYE KATKI

Arçelik’in yeni yatırımının bölge ekonomisine de önemli katkı yapacağını vurgulayan Bulgurlu, şu bilgileri verdi: “Fabrikada çalışacak 1.600 kişi, 2.700 yardımcı sanayi çalışanı ve aileleriyle birlikte yeni işletmemiz Çerkezköy’e yaklaşık 15 bin kişilik bir yeni ekosistem kazandırmış oldu. Bölgede zaten çok gelişmiş olan endüstriye hem yerli hem de yabancı önemli yeni yatırımlar eklenmesinin önünü açtık. Arçelik’in malzeme tedariki sağladığı 365 firma arasında yer alan Koreli bir firma Çerkezköy’e yatırım yapma kararı aldı. Ana fabrika dışında toplam 100 milyon TL’lik yardımcı sanayi yatırımı yapılarak, toplam 40 bin metrekarede 700 kişiye ek istihdam sağlanmış oldu.”

AKILLI FABRİKA BİNASIYLA ENERJİDE TASARRUF

Arçelik'ten verilen bilgiye göre çevreye duyarlı ve sürdürülebilir iş modeli ile hayata geçirilen fabrikada, üretim hatları gibi fabrika binası da akıllı olacak. Tüm ısıtma-soğutma kaynakları tam otomasyon ile iklim ve gün döngüsüne paralel olarak kendini ayarlayacak. Kazan ve soğutucu ünitelerin ömürlerini artırmak için eş yaşlandırma/eş kullanım otomatik olarak uygulanacak. Gün ışığından faydalanmak için tüm bina tavanında ışıklıkların kullanıldığı fabrikada, iç aydınlatma gün ışığı ile paralel olarak artacak ya da azalacak. Yeni fabrikanın şirketin “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonunu yansıttığını belirten Hakan Bulgurlu, “Yeni tesisimizde, enerji tüketiminde yüzde 50 iyileşme, su tüketiminde yüzde 60 tasarruf sağlayacağız. Ayrıca doğalgaz tüketiminde yüzde 70, sera gazı salımında yüzde 25 azalma olacak. Fabrikada kullanılacak suyun yüzde 20’si yağmur suyundan geri kazanılacak” dedi.

Üretim hızının iki katına çıkacağı yeni tesiste geleceğin TV’lerinin yanı sıra videowall ve yazar kasa üretimi de gerçekleştirilecek. İnşaatı 2017 Mayıs ayında başlayan fabrika, 450 kişinin yoğun çalışmaları sonucunda 16 ayda üretime hazır hale geldi. Tesiste günlük TV üretim kapasitesi 12 bin, yıllık üretim kapasitesi ise 3,2 milyon adet olarak planladı. Yazar kasa yıllık üretim kapasitesi ise 650 bin adet olacak.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri