Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

İHA'da yer alan habere göre; Ekonomi Bakanlığının "İthalat Rejimi Kararına Ek Karar Hakkında Karar" Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’de üretimi bulunmayan bin 882 adet ham maddede gümrük vergileri sıfırlandı. Bazı özel tanımlı kimyasal, tekstil, demir-çelik, elektrik-elektronik ürünlerinin yer aldığı söz konusu karar ile sanayicilerin düşük maliyetli hammadde temin edebilmesine imkan tanınarak uluslararası alanda rekabetçiliklerinin artırılması hedefleniyor.

AĞDAVİÇ: EZBER BOZUCU BİR HAMLE

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye'de üretilmeyen 1882 ham maddenin gümrük vergilerinin sıfırlanması kararına ilişkin, "Küresel ticaret savaşlarının kızıştığı bu dönemde, cari açıktaki kara delikleri küçültecek, ezber bozucu bir hamle. Hem üreticimizin hem de ihracatçımızın eli güçlenecek." açıklamasını yaptı.

Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de üretimi bulunmayan bazı özel tanımlı kimyasal, tekstil, demir-çelik ve elektrik-elektronik ürünlerinin yer aldığı 1882 ham maddenin gümrük vergilerinin sıfırlanması ile sanayicinin ham madde maliyetinin düşeceğini, küresel piyasada önemli bir rekabet avantajı elde edileceğini vurguladı.

Dünyada ticaret savaşları şeklinde tabir edilen bu süreçte, ülkelerin gümrük vergilerini kullanarak rekabet üstünlüğü korumak adına çeşitli önlemler aldığını belirten Avdagiç, şunları kaydetti:

"Bu anlamda ekonomi yönetimimizin hamlesi çok doğru oldu. Küresel ticaret savaşlarının kızıştığı bu dönemde, cari açıktaki kara delikleri küçültecek, ezber bozucu bir hamle. Hem üreticimizin hem de ihracatçımızın eli güçlenecek. Bu kararın hem iç piyasaya hem de ihracatımıza önemli katkı sağlayacağı kanaatindeyiz. Çünkü bu ham
maddelerle iç piyasada üretilen ürünlerin fiyatları aşağı düşecek. Aynı zamanda enflasyonla daha etkin mücadele demek. Diğer yandan bu ham
maddelerle üretilen komponentleri kullanan ihracatçılarımız da küresel piyasalarda fiyat avantajına kavuşacak. Otomotivden, tekstile kadar ihracatta güçlü olduğumuz fasıllarda rekabet gücümüz daha da artacak."