AA

Bitlis'te etkisini sürdüren yoğun kar ve tipi, ulaşımda aksamalara neden oldu.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin düştüğü yollarda çok sayıda sürücü yola devam edemedi, bazı araçlar kara saplanarak mahsur kaldı.

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar ve tipinin, kent merkezi ve ilçelerde etkisini sürdürdüğünü belirtti.

AA'nın haberine göre; görüş mesafesinin düştüğü yollarda, can kaybı yaşanmaması için araçların, polis ve jandarma ekiplerince durdurulduğunu anlatan Çağatay, "Araçlardaki yaklaşık 400 yolcuyu Kredi Yurtlar Kurumu (KYK),öğretmenevi, polisevi ve hastanelerimizdeki misafirhanelerimize yerleştirdik. Yağışın hafiflemesiyle yollarda çalışma başlatacağız. Yolları ulaşıma açtıktan sonra misafirlerimizi uğurlayacağız. Yolcularımızın tüm ihtiyaçlarını karşıladık." diye konuştu.

Kentte kar kalınlığının 2 metreyi bulduğunu belirten Vali Çağatay, Tatvan-Hizan ve Bitlis-Mutki kara yollarının, çığ tehlikesine karşı ulaşıma kapatıldığını bildirdi.

Aynı sebeple Bitlis-Tatvan ile Tatvan-Van kara yolunun da ulaşıma kapatıldığını kaydeden Çağatay; Buzlupınar, Muş, Ahlat, Tatvan ve Balaban istikametinden gelen tır ve diğer büyük araçların da yollarda durdurulduğunu söyledi.

Bitlis-Güroymak kara yolunda ise ulaşımın, görevli ekiplerin yardımıyla güvenli şekilde sağlandığını anlatan Vali Çağatay, Bitlis merkez ve Mutki ilçesinde ise iki saatlik elektrik kesintisinin, arızanın giderilmesiyle son bulduğunu sözlerine ekledi.

TATVAN-VAN VE TATVAN-BİTLİS KARAYOLUNDA SON DURUM

Tatvan Kaymakamlığınca yapılan duyuruda, olumsuz hava şartlarından dolayı Tatvan-Van ve Tatvan-Bitlis karayolunun ikinci bir emre kadar ulaşıma kapatıldığı belirtildi.

Yoğun kar yağışı, tipi ve fırtınadan dolayı vatandaşların mağdur olmaması amacıyla Tatvan Kaymakamlığınca yapılan duyuruda, "Tatvan-Rahva-Bitlis karayolu ile Tatvan-Van karayolu, yolda devam eden tipi sebebiyle görüş mesafesi olmadığından ikinci bir emre kadar ulaşıma kapatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadesi kullanıldı.

Duyuruda ilçe genelinde devam eden kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle, ulaşımda aksama, soba ile gaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların gerekli tedbirleri almaları istendi.

Meteorolojik uyarıda ise "İlçemiz genelinde devam eden kar yağışı ve fırtınanın, 02.00'ye kadar devam etmesi beklenmektedir. Tipi ve fırtınanın 02.00'den sonra sabah 09.00’a kadar yerini kar yağışına bırakacağı, ondan sonra da aralıklarla kar yağışının devam edeceği beklenmektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.