Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Koronavirüs salgını otomotivden sonra lastik sektöründe de etkisini gösteriyor. Yaşanan son gelişmeler, Türk lastik sanayisinin kalbi sayılan İzmit'teki iki büyük üreticiye geçici olarak fabrika kapattırıyor. 

Dün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, günlük üretim seviyesinde kesintiye gideceğini açıklayan Brisa, bugün ise üretime ara vereceğini duyurdu.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Covid-19 virüs salgını kapsamında hem çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını hem de toplum sağlığını korumak amacıyla 26.03.2020 tarihi itibariyle üretim faaliyetlerimiz kısmen durdurularak 'Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik' çerçevesinde başvuruda bulunulmuştur. Bu kapsamda 28.03.2020 Cumartesi günü saat 23:30'dan itibaren de İzmit ve Aksaray Fabrikalarımızdaki üretim faaliyetlerimize 15 gün süreyle ara verilmiştir" denildi.

Brisa İzmit ve Aksaray fabrikalarında Lassa, Bridgestone ve Dayton lastiklerini üretiyor.

FORMULA 1 İÇİN ÜRETİYOR

Türkiye'de lastik üretimi gerçekleştiren İtalyan Pirelli ve onun lisanslı ticari lastik üreticisi Prometeon da İzmit fabrikalarındaki  üretimlerine ara vereceğini duyurmuştu.

Binek ve ticari araç lastiklerinin yanı sıra, Formula 1 araçları için de üretim yapılan İzmit tesisinde 1-12 Nisan tarihleri arasında lastik üretilmeyecek.

İzmit'teki Brisa fabrikasında günde 24 bin 400 adet lastik üretimi gerçekleşiyor. Pirelli ise İzmit'te günde yaklaşık 20 bin adet lastik üretimin gerçekleştiriyor.

Kentteki diğer bir üretici Goodyear ise, faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre günde 2 bin 750 adet üretim kapasitesi ile çalışıyor. Şirketin kapasite kullanımının yüzde 90'ın üzerinde olduğu da yine faaliyet raporuna yer alıyor. 

Fakat, Goodyear'ın İzmit'teki üretimine henüz ara vermediği göz önüne alındığında, kentteki lastik üretiminin yüzde 95 oranında duracağı ortaya çıkıyor.

KORONAVİRÜS SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri