Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Dogecoin'in şaka amaçlı ortaya çıktığını söylemiş ve yatırımcıları söz konusu kripto para olduğu zaman dikkatli olmaları yönünde uyarmıştı. Elon Musk'ın SNL'de yapacağı açıklamalar beklenirken Dogecoin'de ani bir düşüş gözlendi.

DOGECOİN GRAFİK: DOGECOİN NEDEN DÜŞÜYOR?

Elon Musk'ın sunacağı SNL programı öncesi Dogecoin bir anda düşüşe geçti. 30 dakikada 0.71 dolardan 0.59 dolara geriledi. Sert düşüşten 15 dakika önce kripto para borsalarındaki cüzdanlara büyük miktarlarda Dogecoin transfer edilmesi 'balina' olarak adlandırılan büyük yatırımcıların satış dalgasını tetiklediği yorumuna yol açtı. Dogecoin 0.60'ın altından gelen tepki alımlarıyla 19.45'te yeniden 0.66 dolara yükseldi.

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk ABD'nin ünlü komedi programı Saturday Night Live'ın (SNL) bugün yayımlanacak bölümünde sunucu koltuğuna oturdu. Daha önce birçok ünlü isim SNL'de sahne aldı. Ancak Elon Musk Twitter'da yaptığı paylaşımlarla SNL'i bu hafta sadece keyifli vakit geçirmek isteyenlerin değil kripto para yatırımcılarının da heyecanla takip etmesini sağladı.

Musk 28 Nisan'da yaptığı ilk duyuruda ünlü The Godfather filmine göndermede bulunarak yaptığı kelime oyunuyla "The Dogefather, SNL, 8 Mayıs" mesajını paylaştı.

Ardından dün yaptığı açıklamada ise 'konuk oyuncular' mesajıyla SNL'e katılacak isimlerin yer aldığı bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta çok da kaliteli olmayan bir şekilde Dogecoin'in sembolü olan Shiba Inu cinsi köpek de yerleştirilmişti.

Bu paylaşımlar Elon Musk'ın SNL'de Dogecoin'le ilgili önemli bir açıklama yapacağına dair önemli bir beklenti oluşturdu. Sosyal medyada daha önce bilançosuna Bitcoin ekleyen Tesla'nın Dogecoin de aldığına dair dedikodular bile yayıldı.

Bu sebeple 28 Nisan sabahı 0.27 dolardan işlem gören Dogecoin bugün 0.71 dolara kadar yükseldi. Yani Elon Musk'ın yarattığı beklenti yüzde 162'lik yükselişe yol açtı.

Dogecoin'de ani ve sert bir düşüş gözlendi.

1 DAKİKA ÖNCESİNDE BAŞLADI

Bugün 18.29'da inanılmaz bir satış başladı. Dogecoin 0.71 dolardan 30 dakika içinde 0.59 dolara düştü. Tam olarak ne yaşandığını değerlendirmek için tozun biraz dağılmasını beklemek gerekiyor. Ancak ilk anda 18.15 civarında bir kripto para borsasındaki tek bir cüzdana 11, başka bir kripto para borsasındaki tek bir cüzdana ise yaklaşık 15 milyon dolar değerinde Dogecoin transfer edildiği tespit edildi.

Bu da satışları 'balina' denilen büyük yatırımcıların tetiklediği yorumuna yol açtı.

Anlık olarak 0.60'ın altını gören Dogecoin'de saat 19.00 itibarıyla ise tepki alımları başladı. Saat 19.45 itibarıyla yeniden 0.66 dolara yükseldi.

Dogecoin bu seviyesiyle son 1 haftada yüzde 80 değer kazanmış durumda.

ELON MUSK: LÜTFEN DİKKATLİ YATIRIM YAPIN

Elon Musk, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide, “Kripto paralar umut vadediyor ama lütfen dikkatli yatırım yapın” dedi.

Hafta başında yaptığı bir paylaşımda 8 Mayıs’ta konuk olacağı Saturday Night Live şovuna işaret ederek “Dogefather” vurgusunda bulunmuştu. Musk’ın bu programda ne açıklayacağı ise merak konusu.


Musk, “Dogecoin’in yaratılması aslında bir şaka olarak başladı, esasında amaç kripto para ile dalga geçmekti. Şaka olarak icat edilen bir para birimi gerçek bir kripto para birimi halini aldı” ifadesini kullandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Şubat ayında katıldığı bir panelde kripto paraların para aklamak için kullanıldığını ve uzun zamandır bir finansal terörizm aracı olduğunu söylemişti.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise “Elon'ın çok parası var ve çok yönlü biri. Onun Bitcoinlerinin aşağı ya da yukarı gitmesi beni endişelendirmiyor. Eğer Elon'dan daha az paranız varsa, dikkatli olmalısınız” demişti.