Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Bir grup Yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa'ya girdi

    Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sorumlusu Firas ed-Debes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 75 kişilik bir grubun, Mescid-i Aksa girdiğini söyledi.

    Yahudi yerleşimcileri Aksa'nın avlusunda ibadet etmek istemesi üzerine Mecis-i Aksa muhafızları ile aralarında tartışma yaşandığını belirten Debes, İsrail askerlerinin 5 Yahudi yerleşimciyi avludan çıkardığını kaydetti.

    İsrail radyosunun haberine göre de, polis, Aksa'nın ziyaretine yönelik talimatlara muhalefet ettikleri için 5 Yahudi yerleşimci gözaltına alındı.

    Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor.

    Aşırı sağcı yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ