Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi açıklamalarda bulundu

    Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, kuşatma altındaki bölgelere 1 Haziran'a kadar insani yardım ulaştırılması konusunda ilerleme kaydedilemezse son çare olarak havadan yardım göndermeye başvuracaklarını söyledi.

    BM insani erişim çalışma grubunun toplantısının ardından de Mistura ve Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG) Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden de Mistura'nın Danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland ortak basın toplantısı düzenledi.

    De Mistura, geçen günlerde Darayya'ya gönderilen insani yardımların Suriye rejim tarafından geri çevrildiğini anımsatarak, "Yetişkin karnı tok askerler bebek mamasının Darayya'ya girişini engellediler." dedi.

    "Son çare havadan insani yardım ulaştırmak" Kuşatmaları "ortaçağ tekniği" olarak niteleyen de Mistura, "1 Haziran'a kadar insani yardımların ulaştırılmasına yönelik ilerleme kaydedilmezse, uluslararası toplum son çare olarak havadan insani yardım ulaştırmaya başvuracak." şeklinde konuştu.

    Cenevre'deki barış görüşmelerinin ne zaman başlayacağına ilişkin de değerlendirmede bulunan de Mistura, "Tarih uzak değil ama çatışmaların durdurulması ve insani yardımların ulaştırılmasında ilerleme kaydedilmeden tarihi açıklamayacağım." ifadelerini kullandı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ