Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) gerçekleştirdiği ilk ziyarette göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren başkanlık kararnamesini imzalayan ABD Başkanı Donald Trump, "Radikal 'İslamcı teröristleri' ABD dışında tutmak için bu yeni güvenlik prosedürlerini tesis ediyorum." dedi.

Trump, mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren başlıklı başkanlık kararnamesini Pentagon'da imzaladı.

İçeriği resmi olarak henüz açıklanmayan ancak detayları Amerikan medyasında yer alan başkanlık kararnamesi hakkında, "Radikal 'İslamcı teröristleri' ABD dışında tutmak için bu yeni güvenlik prosedürlerini tesis ediyorum." değerlendirmesini yapan Trump, amacının Amerikan halkını ve askerlerini korumak olduğunu savundu.

Önceki gün kamuoyuna sızan kararnamenin taslağı, "Suriye’den ikinci talimata kadar mülteci kabulünü" bloke ederken, diğer ülkelerden de 120 gün boyunca herhangi bir mülteci kabulünün yapılmamasını öngörüyor. 

ABD'nin 2017 mali yılında kabul edeceği mülteci sayısı da 110 binden 50 bine düşürüldü.

 

Belirtilen süre tamamlandıktan sonra ise sadece İç Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Direktörünün ortak onay verdiği ülkelerden mülteci kabul edilmeye başlanacak.

Aynı kararname kapsamında 30 gün boyunca Irak, Libya, Suriye, Iran, Sudan, Somali ve Yemen’den gelenler, hangi vize veya belge ile gelirse gelsin ABD’ye alınmayacak.

Söz konusu kararnamenin resmi halinin Beyaz Saray tarafından açıklanması bekleniyor.

SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE MADDESİ YER ALMADI

Beyaz Saray'ın yayımladığı kararnamede, daha önce kamuoyuna yansıyan taslak kararnamede yer alan "Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulması" maddesi bulunmuyor.

Amerikan medyasında yer alan ve açık kaynaklarda görülebilen imzasız başkanlık kararname taslağında, "Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulması" maddesi yer almış, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının, Suriye'de ve komşu ülkelerde güvenli bölgeler oluşturulması için 3 ay içinde taslak bir plan çıkarması öngörülmüştü.

Beyaz Saray'daki koltuğuna oturduktan sonraki ilk televizyon mülakatını önceki gün ABC kanalına veren Trump, "Suriye'de halk için kesinlikle güvenli bölgeler oluşturacağım. Bence Avrupa, milyonlarca insanın Almanya ve diğer ülkelere alınmasına izin vermekle büyük bir hata yaptı." ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ile İngiltere Başbakanı Theresa May'in Beyaz Saray'daki ortak basın toplantısında Moskova ile iyi ilişkiler geliştirmek istediğini ifade eden Trump, "Ancak Rusya'ya yaptırımların kaldırılmasını tartışmak için henüz çok erken." dedi.

ABD'nin yeni Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki ilk yabancı lider olarak ağırladığı İngiltere Başbakanı May ile baş başa görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yarın bir telefon görüşmesi yapacağını belirten Trump, Moskova ile iyi ilişkiler kurmak istediğini dile getirerek, "Ancak Rusya'ya yaptırımların kaldırılmasını tartışmak için henüz çok erken." dedi.

"MOSKOVA İLE İYİ İLİŞKİLERİN GARANTİSİ YOK"

Daha önceki açıklamalarında Moskova ile iyi ilişkiler kurmak istediğini, ancak bunun bir garantisinin olmadığını anlatan Trump, Putin ile yapacağı görüşmenin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin seyrinin belli olacağını söyledi.

Sadece Rusya ile değil, Çin ile de iyi ilişkiler kurmak istediğini, ancak Amerikan halkının çıkarları doğrultusunda hareket edeceğini ifade eden Trump, Washington-Moskova hattında nasıl bir yeni sayfa açılacağının ilerleyen günlerde belli olacağını belirtti.

"Rusya'ya yaptırımların kaldırılması" ihtimaline ilişkin endişelerini dile getiren May ise Moskova'nın Kırım'ı işgaliyle ilgili yaptırımların, mevcut koşullar değişmediği sürece kaldırılmaması gerektiği yorumunu yaptı.

"NATO'NUN YÜZDe 100 ARKASINDA OLDUĞUNUZU TEYİT ETTİNİZ"

NATO ile ilgili bir soru üzerine İngiltere Başbakanı May, "Bugün (NATO) ittifakına olan sarsılmaz bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Bay Başkan, sanıyorum NATO'nun yüzde 100 arkasında olduğunuzu teyit ettiniz." şeklinde konuştu.

May'in "NATO'ya bağlılık" vurgusunun yeni Trump yönetiminde nasıl karşılık bulacağı henüz bilinmese de, Trump'ın birkaç kez yaptığı "NATO artık işe yaramaz bir kurum" yorumları kamuoyunun gündemindeki sıcaklığını koruyor.

DEAŞ'la mücadelede iki liderin de kararlılık vurgusu yaptığı ortak basın toplantısında May, "ABD ile İngiltere, DEAŞ'la mücadeleye liderlik yapabilir" değerlendirmesinde bulundu.

"WATERBOARDING KONUSUNDA MATTIS'E UYACAĞIM"

Bir soru üzerine (mahkumlarda boğulma hissi uyandıran işkence yöntemi) "waterboarding" işkence yönteminin "işe yarayacağı konusunda" kendisinin ikna olduğunu vurgulayan Trump, kendi atadığı Savunma Bakanı James Mattis'in uzmanlığına ve bu sorgu yöntemleriyle ilgili görüşlerine uyacağını belirtti.

"General Mattis açık bir şekilde işkenceye veya waterboarding'e inanması gerekmediğini dile getirdi. Bu konuda onun pozisyonuna güveneceğim." diyen Trump, kendi bakanının önerilerine uyacağı mesajını verdi.

NIETO İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

Toplantıdan önce Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile 1 saate yakın telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Trump, görüşmenin "olumlu" ve "verimli" geçtiğini söyledi, ancak içeriğe ilişkin detay vermekten kaçındı.

Meksika sınırına duvar konusundaki "konuşmalarının Nieto ile aralarında gizli kalacağını" ifade eden Trump, dostane bir görüşme yaptıklarını ifade etmekle yetindi.

Trump, önceki gün Meksika sınırına duvar örülmesini öngören başkanlık kararnamesine imza atmış, parasını ise Meksika'nın ödeyeceğini belirtmişti. Meksika'dan gelen "parasını ödemeyeceğiz" açıklamasından sonra iki liderin önümüzdeki salı günü Washington'da yapması beklenen toplantısı iptal olmuştu.

Ayrıca May, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Trump'ı ülkesine davet ettiğini ve ABD Başkanının da bu yılın sonuna doğru bu davete icabet ederek İngiltere'ye gideceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanlığına (Pentagon) gerçekleştirdiği ilk ziyarette "Amerikan ordusunun büyütülmesini ve nükleer silahlarının modernize edilmesini" öngören başkanlık kararnamesine imza attı.

Trump, ABD’nin yeni Savunma Bakanı James Mattis’in Pentagon’da gerçekleştirilen yemin törenine katıldı. Trump, törenden önce "tank" adı verilen özel odada kuvvet komutanlarıyla bir araya geldi.

Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından Mattis’in yemin törenine katılan Trump, yeni savunma bakanı için “tam bir aksiyon adamı” ifadesini kullandı.

Trump, Mattis'i, “Sen doğru zamanın doğru adamısın.” sözleriyle överek bakanlık görevini kabul ettiği için emekli generale teşekkür etti.

Trump, tören sonrasında aralarında ABD ordusunun büyütülmesi ile ilgili kararnamenin de bulunduğu iki başkanlık kararnamesini imzaladı.

Kararnamenin içeriği resmi olarak açıklanmadı; ancak Amerikan basınında yer alan bilgilere göre söz konusu kararnamenin, ABD ordusunun büyütülmesi, Amerikan Özel Kuvvetler personelinin sayısının artırılması ve nükleer silahların modernize edilmesini öngördüğü bildirildi.

Aynı kararnamenin, önceki Başkan Barack Obama döneminde başlatılan ve “yüksek öncelikli operasyonlar” listesinde yer alan projelerin de durdurulmasını öngördüğü ifade edildi.

Kararname, Savunma Bakanlığı'ndan 30 gün içerisinde DEAŞ ile mücadele, eğitim, bakım, mühimmat gibi konularda ordunun hazırlığı ile ilgili bir rapor hazırlanması talimatını da veriyor.

Sızdırılan kararnamede, ABD’nin en önemli rakipleri olan Çin ve Rusya’ya karşı nasıl operasyonlar yapacağı konusunda da Pentagon'dan inceleme talep ediyor.

Mattis’in 90 gün içerisinde Savunma Bakanlığı’nın 2018 taslak bütçesini gözden geçirmesi ve Trump’ın ulusal güvenlik stratejisi ile paralel olarak tekrar düzenlemesini öngören kararnamenin, nükleer silahlar ve füze savunma sistemlerinin güçlendirilmesine vurgu yapması da dikkat çekti.