Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa İngiltere'de, 200 yıllık bir gelenek olan Peynir Yuvarlama Festivali, renkli görüntülere sahne oldu

    Bu yıl 4 bin kişinin izlemek için Cooper's Hill'de toplandığı festival eğlenceli görünmesine rağmen yarışmacılar için oldukça tehlikeli bir mücadele olarak biliniyor.Geçen senelerde yaşanan talihsiz olaylar nedeniyle 2010'da yasaklanan festivalin bu yıl daha güvenli olması için 3.6 kilogramlık yuvarlak peynir yerine köpük versiyonu kullanıldı.

    Peynirin, yaklaşık 45 derecelik açıya sahip bayırdan aşağı bırakılmasının ardından yarışmacılar normalde hızı 100 kilometreyi bulan peyniri yakalamak için büyük mücadele veriyor. Bu sırada yarışmacılar arasında ciddi sakatlananlar olabiliyor. Hafta sonunda gerçekleşen festivalde, 200 metre uzunluğundaki parkurda peynir kovalayan cesur yarışmacılardan biri bacağını kırarken, bunun dışında ciddi bir sakatlanma olmadığı belirtildi.

    Festivali, ABD'nin Colorado eyaletinden gelen 27 yaşındaki Kenny Racker kazandı. İngiliz ordusunda görev yapan Chris Anderson daha önceki festivallerde üst üste beş yıl kazanan isim olmuştu. Anderson'ın Kenya'da düzenlenen bir askeri tatbikat nedeniyle festivale katılamadığı ifade edildi.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ