Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Türkiye’nin dört bir yanından 800’ü aşkın ekonomi gazetecisinin üye olduğu Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) düzenlediği 12'inci Ekonomi Basını Başarı Ödülleri töreni dün akşam İstanbul Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi. Covid-19 nedeniyle Zoom üzerinden de yayımlanan ödüller bu yıl İstanbul Ticaret Odası’nın katkıları ile Alternatif Bank, Garanti BBVA ve Yıldız Holding’in ana sponsorluğu, Turkcell’in İletişim ve Teknoloji sponsorluğunda gerçekleşti. Ekonomi Gazetecileri Derneği 12'incisi düzenlenen başarı ödülleri çerçevesinde Habertürk Finans Editörü Rahim Ak'ın 'Borsaya büyük dönüş' manşetiyle yayımlanan haberini 'yılın internet haberi' olarak seçti. Bu sene yılın internet haberi ödülü bu yıl hayatını kaybeden gazeteci Sinan Sayrugaç anısına verildi.

DOĞRULANAN TESPİTLER, ÖDÜLLÜ HABER

Ödüllü haber Borsa İstanbul'a 2 bin 538 milyonerle başlayan yatırımcı akını haberlerinin ilkiydi. Habertürk sonrasında özellikle faiz oranlarının düşmesi ile yaklaşık 600 bin küçük yatırımcının Borsa İstanbul'a hücumu ve bu yatırımcıların hisse senedi piyasasını bilmemesi nedeniyle yaşanan sorunlara dikkat çekmiş ve manipülasyonlara engel olmuştu.

Öncelikle başta yatırımcı hareketleri olmak üzere Borsa İstanbul'daki gelişmeleri yatırımcılara ilk olarak duyuran. kamuoyunu bilgilendiren Rahim Ak imzalı haberde 2019 yılı sonunda Borsa İstanbul'da yaşanan yüzde 17'lik yükselişin altından zenginlerin çıktığı Merkezi Kayıt Kuruluşu rakamları ile ortaya konmuştu. Haberde şu tespitler yapılmıştı: "Yabancı yatırımcının burun kıvırdığı Borsa İstanbul zenginlerin borsaya dönmesi ile ralli yaptı. Geçen yılki kur krizinin ardından yüzde 25'e çıkan mevduattan yararlanmak için parasını bankalara götüren borsanın zenginleri faiz yüzde 10'un altına inince geri göç başlattı. Başka hiçbir yerde okuyamayacağınız bu haberi rakamlar da doğruluyor. Buna göre temmuz ayından 30 Kasım'a kadar 2 bin 371, yılbaşından kasım sanına kadar 2 bin 539 milyoner borsaya geldi. Milyonerlerin borsadaki serveti 14.1 milyar lira artarak 48 milyar liraya ulaştı." Bu haberin ardından küçük yatırımcıların borsaya akını da adım adım okurlara iletildi. Sonrasında ise bu büyük dönüşümün sancıları da haberleştirilerek yatırımcılar borsa dolandırıcılarına karşı uyarılmıştı.

EGD YÖNETİMİ, BARIŞ BEKTAŞ'I UNUTMADI

Ekonomi Gazetecileri Derneği, 25 Ekim 2019'da Fethiye'de bir kavgayı ayırmak isterken uğradığı bıçaklı saldırıda kaybettiğimiz arkadaşımız Barış Bektaş'ı da unutmadı. Habertürk'te ve daha önce çalıştığı kurumlarda yaptığı görsel dizaynlar ve grafiklerle EGD'den defalarca başarı ödülüne layık görülen Barış Bektaş anısına verilen özel ödülü bu yıl "Yapay zeka sen Aylan bebek çekebilir misin?" haberi ile Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temur aldı.

Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temur, Barış Bektaş Özel Ödülü'nü Turkcell CEO'su Murat Erkan'ın elinden aldı.

Barış Bektaş meslek hayatı boyunca pek çok meslek örgütü tarafından ödüllendirilmiş başarılı bir gazeteciydi. Barış Bektaş, Ciner Yayın Holding bünyesinde 1 Mart 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan ve son sayısı 5 Temmuz 2018'de yayınlanan Habertürk Gazetesi'nin kuruluşundan kapanışına kadar ekonomi servisinin grafiklerine imza atmıştı. Bektaş, çalışmalarıyla Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen Ekonomi Basını Başarı Ödülü'ne de pek çok kez layık görülmüştü. Bektaş son olarak 2014 yılında 'Haydan gelen huy'a gitti' haber çizim ve görseliyle yazılı basında en iyi grafik tasarım ödülü almıştı.

'ÜRETİM GÜCÜ VE VERİMLİLİĞİ EN YÜKSEK ÜLKEYİZ'

İTO'da düzenlenen törende verilen ödüllerden önce konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, pandemi sonrası süreçte yatırımlarda ve lojistik tercihlerinde önemli değişiklikler olmaya başladığına işaret ederek, "Üretimin en ucuz olduğu yere konumlanma stratejisi değişecek. Coğrafi lokasyon avantajımıza yüklenmemiz şart" dedi. Ekonomi gazetecilerinin pandeminin zorlu şartlarına rağmen toplumu aydınlatmada ve üretimin çarklarının işlemesini sağlamada itici güç olduğunu belirten Avdagiç, "Çok güzel haberler yaptınız. Haberlerinizle üreticinin, KOBİ’lerin, tüccarların, üretimin parçası olan aktörlerin hayata tutunmasını sağladınız" diye konuştu. Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmayı kapasitesi ve teknolojisiyle hak ettiğini vurgulayan Avdagiç, "Türkiye'nin İtalya'dan Çin Seddi'ne uzanan coğrafyada, 'üretim gücü ve verimliliği en yüksek ülke’ olarak konumlanacağından zerre kadar şüphemiz yok. Yatırımlarda, lojistik tercihlerinde önemli değişiklikler olmaya başladı. 'Üretimin en ucuz olduğu yere konumlanma' stratejisi değişecek. Yerli üretimin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Tedarik zincirinde en doğru yerdeyiz. Coğrafi lokasyon avantajımıza yüklenmemiz şart." değerlendirmelerini yaptı. Avdagiç, jürinin bu yıl hem içerik hem de vurucu başlıklarıyla birbirinden güzel haberler arasından tercih yapmakta zorlandığından bahsederek, ödül alanları tebrik etti.

BİP'TEN GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME YÜZDE 90 ARTTI

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan da 1.000'e yakın üyesiyle ekonomi gazetecilerini çatısı altında toplayan EGD'nin çok önemli bir misyona imza attığını, gerçekleştirdiği etkinliklerle bir yandan ekonomi gazeteciliğinin gelişimine katkı sağlarken, diğer yandan da mesleğe gönül verenleri motive ettiğini söyledi. Pandemi sürecinde basın yayın kuruluşlarının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan Erkan, "Bu süreçte Kovid-19'a karşı kamuoyunu aydınlatırken, doğru bilgiyi yayarak belki de binlerce insanın hayatının kurtulmasına vesile oldunuz." dedi. Erkan, ülkesi ve milleti için çalışan şirketlerin yaptıkları işleri anlatmasında birincil iletişim kaynağının medya organları olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bu bakımdan bizlerin sesi olduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim. Biz de sizlerin görev yaptığı saygın medya kuruluşlarına dijital platformlarımızla destek olmaya gayret ediyoruz. Bugün 15 milyondan fazla indirilen ve 1.000’den fazla gazete ile derginin bulunduğu Dergilik platformumuz sayesinde en büyüğünden en küçüğüne binlerce yayını okurlarıyla buluşturuyoruz. Yine dijital yayıncılık platformumuz TV+ ile TV yayıncılığı konusunda desteğimizi sürdürüyoruz. Ayrıca BİP üzerinden kendi kanalını açarak takipçilerine özel içerik sunan medya yayınları da bulunuyor. Tüm bu uygulamaların bir diğer özelliği de hepsinin yerli ve milli uygulamalar olması. Yaşadığımız pandemi süreci yerli ve milli teknolojilere yapılan yatırımların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi." Erkan, Türkiye'de milli ekosistemi en fazla destekleyen şirketlerin başında geldiklerini belirterek, sayıları 1.300'e yaklaşan mühendisleriyle kendi teknolojilerini geliştirdiklerini ifade etti. İletişim ve yaşam platformları BiP'in diğer dijital servisleri gibi Kovid-19 sürecinde yoğun bir şekilde kullanıldığını anlatan Erkan, "Bu süreçte BiP üzerinden yapılan görüntülü görüşme süresi yüzde 90'lık artışla 29 milyon dakikaya, grup görüntülü görüşme süresi yüzde 400'lük yükselişle 25 milyon dakikaya çıktı." diye konuştu.

HİBRİT BULUŞMA GERÇEKLEŞTİ

EGD Başkanı Celal Toprak ise pandemi sürecinde ekonomiyle ilgili buluşmaları sürdürdüklerini, yaptıkları online toplantılarla ekonomideki gelişmeleri üyeleri ve kamuoyuna aktardıklarını anlattı. Bu süreçte ekonominin gündemde kalmasına destek olduklarını belirten Toprak, şunları söyledi: "EGD olarak online toplantılarda önderlik yaptık, aynı zamanda ekonomi yayıncılığını dijitale taşıdık. Çeşitli mecreları kullanarak ekonomide kal çalışmasını yaptık. Şimdi de bu ödül töreninde bir ilki deniyoruz. Hibrit bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Çok sayıda üyemiz, EGD dostu bizi zoom üzerinde takıp ediyor. Ödül alan arkadaşlarımızla buradayız. Pandemi sürecinde kurallara uyarak ekonomiyi hep gündemde tutmaya çalışıyoruz. Yeni döneme ekonomi yayıncılığını adapte ediyoruz."

İŞTE BU YILIN ÖDÜLLÜ HABERLERİ:

Dallara göre diğer ödül kazananların isimleri, kurumları ve ödüle layık görüldüğü haber başlıkları şöyle:

Sinan Sayrugaç anısına Ekonomi Haberi (İnternet) - Rahim Ak - www.haberturk.com.tr - Milyonerler Borsaya Döndü

Ekonomi Haberi (yazılı basın) - Emre Eser - Hürriyet - Akbil Öğretim Fakültesi

Ekonomi Haberi (TV) - Ceren Dilekçi- Bloomberg HT - Chatham House Başkanı Jim O'Neill

Söyleşi Röportaj (Yazılı Basın) - Orhan Orhun Ünal- Yeni Şafak - Güzel ve Çirkin

Köşe Yazarı - Rüştü Bozkurt - Dünya, Serpil Yılmaz - Sözcü

Ekonomi Programı (TV) - Özlem Doğaner - A Para - Paranın Yönü

Ekonomi Programı (Radyo) - Serhat Ayan - (RS FM)

Yılın Araştırma Haberi (Yazılı Basın) - Olcay Büyüktaş - Cumhuriyet - 800 milyon kadın taciz mağduru

Yerel Basın Ödülü (Yazılı Basın) - Utkucan Akkaş - Ege Telgraf - Tarımın büyümesi için yeni toprak haritası şart

Jüri Özel Ödülü - Hakan Güldağ - Dünya

Nezih Demirkent Özel Ödülü - Kerim Ülker - Dünya - Söz veren çok yatırım yapan yok

Namık Ahıska Özel Ödülü - Sayime Başçı - Sözcü - Kaçak rakının vergi kaybı 1.5 milyar dolar / İbrahim Acar - Sabah - Hayatımız coin oluyor

Bülent Yardımcı Özel Ödülü - Ayşegül Küçükkurt – Para Dergisi - Tüketiciyi ham yaptı / Önder Çelik - Türkiye - Dönerde gıda terörü bitiyor

Esen Salihoğlu Özel Ödülü - Veysel Ağdar - Dünya - Konkordatoda 3 mahkeme 3 ayrı karar)

Barış Bektaş Özel Ödülü - Ömer Temur - Türkiye - Yapay zeka sen aylan bebek çekebilir misin?

Anadolu Ajansı İngilizce Ekonomi Masası muhabirlerinden Gökhan Ergöçün, Türkiye, buğdayda kurak seneler için hazırlık yapmalı"

- Jüri üyeleri

Aralarında Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı ve EGD Başkan Yardımcısı Hasan Arslan'ın da bulunduğu EGD Ekonomi Basını Başarı Ödülleri'ni belirleyen jüri üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

"Vahap Munyar, Ali Çağatay, Abdurrahman Yıldırım, Jale Özgentürk, Dilek Güngör, Hasan Arslan, Oya Yalıman, Faruk Erdem, Hayri Çetinkaya, Bilal Emin Turan, İbrahim Acar, Talip Yılmaz, Recep Erçin, Yaşar Kızılbağ, Fikri Türkel, İsrafil Kuralay, Sedat Yılmaz, Günseli Özen, Levent Ulusoy, Servet Yıldırım, Orhan Turan, Ümit Boyner, Sibel Asna- Canan Eraslan, Sadi Özdemir, Serpin Alparslan, İdriz Çokal, Celal Toprak."