Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Döviz Dolar ne kadar? 23.02.2016 - Döviz Haberleri

    HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

    Borsa bugün Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan PPK toplantısı öncesinde güne hafif satıcılı başlayan Endeks son 1 haftada yüzde 6'nın üzerinde değer kazanan endeks böylece 2.5 ayın zirvesine çıkmış oldu.

    1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU? 1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

    BIST100 XU100 endeksi, günü yüzde 0,81 yükselişle 75 bin 499 puandan tamamladı. Kapalıçarşı'da gram altın fiyatları yatay bir grafik çizerken gün boyu 115 lira seviyelerinde hareket etti. Dolar ve euroda da benzer bir performans sergilenirken piyasanın kapandığı saatlerde dolar 2.9390 TL, euro ise 2.2380 liradan el değiştiriyor.

    İŞTE ALTIN FİYATLARI

    DOLAR GÜNE 2,94'TEN BAŞLADI

    Dolar/TL bu sabah 2,94 sınırında işlem görüyor. Dün akşam saatlerinde 2.9425/2.9435 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 2.9391/2.9415 seviyesinde güne başladı.

    Dün aynı saatte 3.0933/3.0952 seviyesinde olan sepet bazında TL, bu sabah 3.0911/3.0939; 3.2443/3.2463 seviyesinde olan euro/TL ise 3.2436/3.2464 seviyesinde işlem gördü.

    ABD'nin petrol üretiminde bir azalma olabileceği endişeleri ile dün petrol fiyatları yüzde 7 değer kazanırken, gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kazanmış ancak jeopolitik riskler nedeniyle TL negatif ayrışmıştı.

    Öte yandan euro İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma olasılığı ve bunun Euro Bölgesi ile ortak para birimine zarar vereceği endişeleri ile dolar karşısında değer kaybetti.

    EN FAZLA PARA ÇIKIŞI TÜRKİYE'DE

    Fon Akışları Raporu'na göre, 2015'in son çeyreğinde gelişmekte olan piyasalara fon akışı azaldı. Türkiye, Rusya, Polonya ve Macaristan piyasalarının karşılaştırıldığı raporda, en fazla sermaye çıkışının Türkiye'de yaşandığı belirtildi.

    Yatırımcı İlişkileri Derneği'nden (TÜYİD) yapılan açıklamaya göre derneğin IPREO iş birliğiyle hazırladığı Fon Akışları Raporu yayımlandı.Rapora göre, 2015'in son çeyreğinde bir önceki çeyrekte olduğu gibi gelişmekte olan piyasalara yabancı yatırımlarda azalma yaşandı.

    Türkiye, Rusya, Polonya ve Macaristan piyasalarının karşılaştırıldığı raporda, söz konusu pazarlar içerisinde son çeyrekte 541 milyon dolar ile en fazla sermaye çıkışının Türkiye'de yaşandığı belirtildi. Bu anlamda Türkiye'yi 242 milyon dolar ile Rusya takip ederken, yatırımcıların Macaristan'daki risk limitlerini 249 milyon dolar artırdığı kaydedildi.

    İKİ DEV BORSA BİRLEŞİYOR

    Londra Borsası (LSE), Deutsche Boerse ile potansiyel birleşme için görüşmelerin yapıldığını açıkladı. Londra Borsası'ndan yapılan açıklamada her iki borsanın yönetim kurulunun “potansiyel birleşme için detaylı görüşmeleri” sürdürdüğü belirtildi.

    Açıklamada her iki borsa arasında gerçekleşebilecek bir birleşmenin yeni bir şirket altında şekillendirilebileceği kaydedildi. LSE’nin açıklamasına göre satış konusunda anlaşılması durumunda yeni şirkette Deutsche Boerse'un hissedarları yüzde 54,4, Londra Borsasının hissedarları ise yüzde 45,6 oranında hisse payına sahip olacak.

    Nihai bir anlaşmanın sağlanması durumunda ortak yönetim kurulunun LSE ve Deutsche Boerse direktörlerinin tamamını içerecek şekilde oluşturulması planlanıyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ