Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Enerji Nükleer tasarısı Meclis'e geldi - Enerji Haberleri

    GAZETE HABERTÜRK

    Bakanlar Kurulu, Rusya ile uçak krizi sonrası bu ülkenin gerçekleştirmesi planlanan Akkuyu nükleer santralı projesinin geleceği tartışılırken, geçen dönem kadük kalan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı’nı yeniledi. Tasarı ile uluslararası andlaşma gereği kurulma aşamasında olan nükleer güç santrallerıyla ilgili olarak uygulamada karşılaşılan sorunların giderilmesi amaçlanıyor.

    KDV İSTİSNASI

    15 maddelik tasarıya göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ana hizmet birimleri arasında yer alan Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi “Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü” adıyla yeniden yapılandırılacak. Kıyı Kanunu’nda yer alan kıyılar, sahiller, doldurma arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümler rafineri, petrokimya tesisleri ve milletlerarası anlaşma hükümleri uyarınca yapılması öngörülen tesisler hakkında uygulanmayacak. Ayrıca petrol boru hattı yapımıyla ilgili mal teslimi ve hizmet ifaları KDV’den istisna tutulacak.

    YATIRIMLAR DA TARİFEYE YANSIR

    Dağıtım şirketleri tarafından 2006-2010 arasında EPDK’dan izin alınmadan, Avrupa Yatırım Bankası ve Dünya Bankası kredileriyle yapılan yatırımların tarife hesaplamalarında dikkate alınması yeni düzenlemede öngörülenler arasında.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ