Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Enerji Libya petrol ihracatına başladı - Enerji Haberleri

    Ulusal Petrol Kurumu Sözcüsü Muhammed el-Harari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Petrol Hilali bölgesinde yer alan Ras el-Unuf Limanına demirleyen Malta bandrollü Seadelta adlı tankerin dün, 700 bin varil ham petrolle İtalyaya doğru yola çıktığını söyledi.

    Harari, petrol sevkiyatı için salı günü bir başka tankerin daha Ras el-Unuf Limanına demirlediğini kaydetti. Petrol gelirlerinin nereye aktarılacağına dair bilgi verilmedi.

    Trablus merkezli Ulusal Petrol Kurumunda birliğin sağlanması çerçevesinde Mustafa Sanaallahın yönetim kurulu başkanlığına devam etmesi, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM) tarafından atanan Naci el-Magribinin ise yönetim kurulu üyesi olması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.

    Kurumdan daha önce yapılan yazılı açıklamada, Petrol Hilali bölgesinde, Tobruk merkezli TM yanlısı birlikler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyine bağlı tesis muhafızları arasında çatışmaların yeniden başlaması nedeniyle Ras el-Unuf Limanındaki Malta bandrollü Seadelta adlı tankerin güvenli yere çekildiği belirtilmişti.

    Açıklamada, bunun tedbir amacıyla atılmış bir adım olduğu, Ras el-Unuf Limanının henüz çatışmalardan etkilenmediği ancak bölgede atmosferin gergin olduğu kaydedilmişti.

    Bingazi ile Sirte illeri arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali bölgesinde, petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ras el-Unuf ve Brega petrol limanları yer alıyor.

    (AA)

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ