Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menekse ATASELIM / GAZETE HABERTÜRK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin meyve-sebze fiyatlarını işaret ederek “Büyük marketlere kâr marjı getirilebilir” sözleri organize perakendede adeta isyana neden oldu. “Yüzde 25-30 kâr olabilir ama yüzde 500 olmaz” diyen Bakan Tüfenkçi’ye meyvesebzeden en fazla yüzde 5 kâr edildiği karşılığını veren sektör temsilcileri Tüfenkci’ye hesap defterlerini açmayı teklif etti.

‘İNCELESİNLER, BİZDE HER ŞEY ŞEFFAF’

Yerel marketleri temsil eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, “Bakanlığa defterlerimizi açmaya hazırız. İncelesinler; her şey şeffaf. Meyve-sebzeden en fazla kazanan market yüzde 5 kâr eder” ifadesini kullandı. Büyük marketlerin işletme giderinin yüzde 20’nin üzerinde olduğunu vurgulayan

Altunbilek, “Ürün tarladan sofraya gelene kadar birçok süreçten geçiyor. Nakliye masrafı var. Bu konu yeteri kadar detaylı ele alınmıyor. Yüzde 500 kâr edilen bir durum söz konusu değil. Serbest piyasa ekonomisinin olduğu bir ortamda bu tarz emrivakiler yapılmamalı” değerlendirnesinde bulundu. Bakan Tüfenkçi, küçük esnafı korumaya yönelik olarak 2 bin civarı az nüfuslu yerleşim yerlerinde zincir mağazaya izin verilmemesinin planlandığını da belirtmişti. Bu şekilde bir yaptırım uygulanırsa en fazla indirimli marketlerin etkileneceğini ifafe eden Altunbilek, nüfusun 30 bin-40 binin altında kaldığı yerleşim yerlerinde zincir mağazaların yer almadığını söyledi.

‘NÜFUS 30 BİNDEN AZSA ZİNCİR MAĞAZA AÇILMIYOR’

Altunbilek açıklamalarına şöyle devam etti: “Zincir marketler için 30 bin-40 binin altındaki nüfus zaten yeterli değil ve 2 bin, hatta 5 bin nüfuslu yerde bile pek zincir market göremezsiniz. Buralarda daha ziyade indirimli marketler var. Türkiye’nin en büyük zincir mağazaları da şu an indirimli marketler. Çoğu küçük yerleşim yerlerinde bulunuyor. Onlara yönelik bir kısıtlama gelirse desteklenebilir.”