Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Savunma Sanayi İngiltere'nin nükleer denizaltılarına siber tehdit - Savunma Sanayi Haberleri
    1

    Wannacry adlı fidye yazılım saldırısı geçtiğimiz Cuma akşamından bu yana yayılarak tüm dünyayı etkisi altına aldı. İlk olarak İngiltere’de sağlık sistemini felç eden zararlı yazılım daha sonra hızlı bir şekilde başka ülkelere yayıldı ve birçok şirketi etkiledi.

    2

    İngiltere sağlık sisteminde de kullanılan Windows XP işletim sistemi için Microsoft 2014 yılında desteğini sonlandırmıştı.

    3

    16 yıllık işletim sisteminin halen kamu kurumlarında ve kritik noktalarda kullanılıyor olması ciddi bir sorunu ortaya çıkardı.

    4

    Ancak yeni bilgilere göre İngiltere’nin nükleer füze denizaltı filosundaki mahşerin dört atlısı da desteği sona ermiş işletim sistemi Windows XP üzerinde çalışıyor.

    5

    İngiltere’nin yaptığı en ölümcül denizaltılar olarak tanımlanan HMS Vanguard, Victorious, Vigilant ve Vengeance okyanuslarda gezerek, ülke için olası bir nükleer saldırıya karşı caydırıcılık unsuru oluşturuyor.

    6

    40 nükleer başlıklı füzeye sahip olan bu dörtlünün neredeyse ülkeleri yok edecek gücü ve düşman denizaltılara karşı kendini savunabilecek Spearfish torpidoları var.

    7

    Bütün bunlara karşın bu denizaltıların çok önemli bir zaafı var: desteği sonlanmış Windows XP işletim sistemi. 1990’larda devreye alınan denizaltılara The Guardian’ın haberine göre Windows XP yüklenmesinin sebebi, alternatiflerinden daha ucuz olması.

    8

    Hatta birileri trollemediyse yazılımın denizaltılar için çok iyi bir seçim olmasından dolayı XP’ye “Denizaltılar için Windows” dendiği bile yazılmış(:

    9

    Ancak bu Wannacry gibi günümüzün kompleks virüs, zararlı yazılım veya benzeri siber tehditlerine karşı denizaltıları savunmasız bırakmaya engel değil.

    10

    ABD donanmasında da Windows XP kullanılıyor ancak ordunun bu sistemlerin güvenliğini sağlamak üzere ek güvenlik ve güncellemeler için ayırdığı bir bütçe var. Microsoft ile milyonlarca dolar karşılığı yaptığı bakım anlaşması ve dolayısıyla bu gibi durumlar için güvencesi var.

    11

    Şu ana dek Vanguard dörtlüsü için bir güncelleme yapıldığı veya güvenliğe alındığı bilgisi olmasa da Windows XP ve güncellemeyen her sistem, uygulama ve yazılım günümüzde bir tehdit.

    12

    İngiltere’nin yeni nesil Vanguard sınıfı balistik denizaltıları şu anda tasarım aşamasında ve 2028 yılında denize inmesi planlanıyor.