Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sosyal medya ağlarına Twitter kendine has tarzıyla bundan tam 10 yıl önce 21 Mart 2006'da giriş yapmıştı. Sonrasında ise 10 yıl boyunca büyüyen ve en çok kullanılan sosyal medya ağı haline geldi.300 milyon üzerinde aylık aktif kullanıcıya sahip olan Twitter geçtiğimiz yıllarda borsaya da açılım yapmıştı. Twitter hayatımıza ilk girdiğinde 140 karaktere duygu, düşünce sığdırmayı çoğumuz bilmiyorduk, ancak bunu öğretti.

Aslında hayatımıza girdiği ilk günden bugüne pek bir değişim kaydetmemiş olsa da dünyadaki birçok değişime destek oldu.10 yıl boyunca önemli dönüm noktalarını geride bırakan Twitter 10. yılına özel bir de doğum günü videosu hazırladı.  Hazırlanan video verilmek istenen mesajlar dikkat çekiyor.

Yaklaşık 2,5 dakikalık reklam dünyadaki tüm Twitter kullanıcılarına bir teşekkür gibi yazılmış. Ayrıca Twitter'ı eşsiz kılan noktalardan Arap Baharı'na, Japonya tsunami felaketine kadar birçok önemli gelişmeye yer verilmiş durumda.

Twitter ayrıca yan ürünleri de unutmamış. Videoda göze çarpan diğer detaylar ise 'Vine' ve 'Periscope'. Tabii videoda dikkat çeken en önemli detay teşekkür notunun da bir tweet gibi hazırlanması ve 140 karaktere sığması. Aslında notu yazan kimse başlangıçta limiti geçiyor, ancak en sonunda küçük bir düzeltme yaparak #LoveTwitter etiketiyle özel emojinin de görüntülenmesini sağlıyor. Yani Jack Dorsey alttan alttan Twitter kullanıcılarına '140 karakter'de kalacağız mesajını veriyor.

10 YILLIK TARİHİNDE TWITTER'IN 'EN'LERİ

İLK TWEET

 


1- EN ÇOK RETWEET ALAN PAYLAŞIM

Ellen DeGeneres Oscar selfie'si hem beğeni hem retweet rekorunu elinde tutuyor. Üzerine yapılan birçok Caps'i göz önüne alırsak tartışmasız gerçek.2- EN ÇOK TAKİPÇİSİ OLAN KİŞİ

Takipçi sayısı en çok olan kişi Katy Perry. Perry'nin takipçi sayısı 84.7 milyon. Ardından 77 milyon ile Justin Bieber ve sonrasında ise 73 milyonla Taylor Swift geliyor.3- EN ÇOK MENTION ALAN KİŞİ

Justin Bieber bu konuda ilk sırada.

4- EN ÇOK KULLANILAN EMOJİ

Twitter'da en çok kullanılan emoji olarak gülmekten gözlerinden yaş gelmiş kişi emojisi olarak belirlenmiş hatırlamayanları şöyle alalım;5- EN ÇOK ETİKETLENEN YER

Twitter'da en çok tag yapılan yer ise Sao Paulo, Brezilya oldu. 638 kişi burada kendini etiketledi.

6- EN ÇOK TWEET ALAN HASHTAG

Twitter'da en çok tweet alan hashtag ise #ff oldu.
#ff takip edilmesi önerilen kişiler için kullanılan bir hashtag.


7- EN ÇOK BEĞENİ ALANLAR

High five, LOL, yes, adorbs, stay strong, hugs, wow, aww ve high oldu.


8- DAKİKA BAŞI EN ÇOK TWEET ATILAN OLAY

Brezilya'da oynanan 2014 Dünya Kupası da dakika başı en çok tweet atılan olay oldu.

9- BİR ANDA HIZLI BİR ŞEKİLDE TAKİPÇİYE ULAŞAN KİŞİ

24 Nisan 2015 tarihinde, bir televizyon programında trans olduğunu açıklayan Caitlyn Jenner'in takipçi sayısı bir anda milyonlara ulaşmıştı.

10- AŞK KELİMESİ KAÇ KEZ TWITTER'DA PAYLAŞILDI?

Tam tamına 34.8 milyon kez. Ancak tabii bu Katy Perry'nin takipçi sayısı kadar bile değil.