Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Turizm Hakan Duran: Her şey dahil sistemden vazgeçilemez - Turizm Haberleri

    Rusya pazarında 2015 rakamlarına gidildiğini ve hatta 2014 rakamlarına doğru da bir trend olduğunu kaydeden Duran, "Tabii burada bir şey daha var, uçak. Uçakların doğru planlanması çok önemli. Elimizde yeteri kadar uçacak uçak var mı? Bir duyuma göre eskiden nisanın 26'sında, 28'inde başlayan uçaklar bu sene 1 Nisan'dan itibaren başlayacak deniyor. Bunların hepsi gerçekleştiği takdirde Antalya 3,5 milyon Rus'u ağırlar." diye konuştu.

    Ukrayna ile Türkiye arasında kimlikle seyahatin önemine de dikkati çeken Hakan Duran, şöyle devam etti:

    "Ukrayna'da birçok insanın pasaportu yok. Onların ekonomisi de şu anda çok parlak değil ama kimlikle seyahat edilebilmesi özellikle Antalya'daki 4, 3, 2 diye gidebilecek yıldızlı otellere çok büyük potansiyel yaratacaktır. Fiyat ve hizmet bağlamında baktığımız zaman Ukraynalı misafirlerin de gelebileceği çok ortada. Geçen sene 1 milyon 50 bin, 1 milyon 60 bin civarında Ukraynalı gelmişti, Ukraynalı turistte bu sene 1,5 milyonu buluruz diye düşünüyoruz."

    REKLAM

    İÇ TURİZMDE 8 MİLYON BEKLENTİSİ

    İç turizmin de son yıllarda yükselen bir trendle geldiğini ifade eden Duran, "Burada iç turizm yapan tur operatörlerine teşekkür etmek lazım. Hakikaten çok organize, Türkiye'nin dört bir yanındaki turistlik tesisleri iyi inceleyerek planladılar. Bugün gazetelere baktığınız zaman neredeyse 4-5 sayfası iç turizmle ilgili reklamlar." dedi.

    Erken rezervasyonun da çok büyük avantaj getirdiğini ve iç turizmi hareketlendirdiğini belirten Duran, erken rezervasyon ile yüzde 50'lere varan avantajlarla tatil yapmanın sağlandığını söyledi. Duran, "Kredi kartına taksitlendirme de ayrı bir avantaj oldu. Geçen sene iç turizmde 7 milyon kişi civarında bir hareket vardı, bu sene yüzde 15 artışla giderse 8 milyonu rahat buluruz diye düşünüyorum." diye konuştu.

    THOMAS COOK'UN AÇIKLAMALARI

    İngiliz tur işletmecisi Thomas Cook'un, "Zor geçen 2016'nın ve bu sezona yavaş başlangıcın ardından müşterilerin Türkiye'ye gitmeye başladıkları" yönündeki açıklamasını değerlendiren Duran, İngilizlerin seyahat konusunda bütçelerine çok dikkat ettiklerini söyledi.

    İngilizlerin Türkiye'deki tatil keyfini de çok iyi bildiklerini ifade eden Duran, şunları kaydetti:

    "Yani hem golf hem de deniz-güneş turizmi bakımından İngiliz tatilciler bizim Akdeniz ve Ege sahillerimizi yıllarca kullanmışlardır. Buradaki otel kalitesinin, hizmet kalitesinin vazgeçilmez olduğunu biz her zaman söylüyoruz. Şu anda İspanya, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan, Hırvatistan'daki doluluklarla ve yüksek fiyatlarla kıyasladığınız zaman tekrar buraya dönme ihtiyacını duymuş olabilirler. Özellikle bizdeki otel kalitesi ve her şey dahil konsept çocuklu aileler için son derece önemli."

    HER ŞEY DAHİL SİSTEMDEN VAZGEÇİLEMEZ

    Bazen "her şey dahil" sisteme kızsalar da beğenmeseler de şu anda Antalya'yı ayakta tutan bir sistem olduğunu ifade eden Duran, "Ben şunu söyleyeyim, biz bu her şey dahil elbisesinden kolay kolay vazgeçemeyiz. Şu anda sistem içerisinde önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde ben her şey dahilden vazgeçilecekmiş gibi göremiyorum. Bu benim tamamen şahsi kanaatim. Her şey dahili de yıllardır Antalya'ya misafir çeken ana unsur olarak görüyorum." dedi.

    Duran, 2008 yılında bütün Avrupa'da ekonomik kriz varken, birçok ülkede turizm gelirleri düşmüşken Türkiye'de az da olsa artış olduğunu, bunun en önemli sebebinin de her şey dahil sistem olduğunu sözlerine ekledi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ